Kunt U iets zeggen omtrent den aard der bestellingen Vliegtuigen, automatische wapenen, tankafweergeschut, zoeklichten, geweren, pistolen, enz. enz. enz. Bij het publiek zijn natuurlijk de Curtiss-jagers het meest bekend. Met de bestelling ervan werd reeds in October 1939 een aanvang gemaakt, doch na 10 Mei gaven wij groote uitbreiding aan deze aanschaffing. De leveringstermijnen werden eerder gunstiger dan ongunstiger, doordat de fabrieken inmiddels haar capaciteit hadden vergroot. Het is natuurlijk niet gemakkelijk, het geoefende luchtvaartper- soneel te krijgen in gelijk tempo met de uitbreiding van het materieel, maar het is mogelijk gebleken. Zijn er sedert 10 Mei geen speciale maatregelen genomen op het gebied van de defensiewerken Inderdaad. Kort na 10 Mei zijn tal van defensiewerken o.a. ongeveer twee duizend kazematten voor mitrailleurs en licht geschut aangelegd, zooals het publiek ook weieens langs den weg zal hebben gezien. Reeds eerder was door den Generalen Staf nagegaan, waar zij moesten worden gebouwd. De uitvoering werd uitgesteld tot een periode van werkelijk ernstige spanning, en in April werd eraan begonnen. De werken konden binnen enkele maanden klaar zijn. Heeft de oorlogservaring in Nederland nog lessen geleerd Bovenalde beslissende rol van het luchtwapen en den vechtwagen, mits in zeer groote aantallen ingezet. Voorts bleek, dat wij aan beveiliging van onze vliegvelden meer moesten doen. De actie van den vijand tegen de Nederlandsche vliegvelden, waarbij op groote schaal van parachutisten en transportvliegtuigen gebruik werd gemaakt was in zekeren zin een verrassing de inval in Noorwegen had echter reeds de aandacht op deze methode gevestigd. Krijgt Indië zelf ook parachutisten Wij zijn bezig met een proefafdeeling. Ook bestellen wij transportvliegtuigen, waardoor het mogelijk zal worden de troe pen over den heelen archipel snel te verplaatsen. Hoe staat U tegenover een expeditionnaire troepenmacht voor Europa of Afrika Voordat wij daarover kunnen gaan denken, moeten wij zor gen dat Indië veilig is. Het behoud van Indië is voor de oorlog voering in Europa van meer waarde dan het zenden van een troepenmacht van bijvoorbeeld 20.000 man. Engeland heeft ook geen troepen uit Malakka weggehaald, integendeel, het heeft ver sterkingen daarheen gezonden. Britsch-Indië en Australië zonden wel groote contingenten over zee, maar zij hielden een nog groo- tere troepenmacht thuis, voor eigen beveiliging. Niets is intus- schen onmogelijk. Als de toestand zich zoodanig mocht wijzigen, dat wij ons hier veilig kunnen voelen met een kleiner leger, waarom zou dan geen expeditionnaire macht naar elders worden 212

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 9