2. TERUGBLIK x) De Legercommandant, luitenant-generaal G. J. Berenschot, was zoo welwillend, ons in een onderhoud een en ander mede te deelen over de gevolgen van den oorlog voor het Koninklijk Neder- landsch-Indische Leger. „Reeds bij het uitbreken van den Euro- peeschen oorlog op 3 September 1939", aldus de generaal, „werden in Indië speciale maatregelen getroffen. Algemeene mobilisatie werd niet noodig geachter was geen acuut gevaar en een algemeene mobilisatie zou het economische leven ernstig bemoei lijken, hetgeen natuurlijk zoo eenigszins mogelijk moet worden voorkomen. Besloten werd, enkele strategisch belangrijke punten, zooals de vlootbasis, sterker te bezetten. Daarvoor werden de militie-lichtingen bij toerbeurt, telkens voor ongeveer een maand, onder de wapenen geroepen. Ook werd toen reeds, op bescheiden schaal, aangevangen met het oproepen en oefenen van den land storm. Op 10 Mei behoefden wij deze maatregelen slechts uit te breiden." En wat geschiedde verder op 10 Mei De interneeringen, welke tevoren waren voorbereid, liepen vlot van stapel. Reeds vroeger waren uit Nederland eenige malen berichten binnengekomen van verhoogde spanning, zoodat het bericht van den overval niet geheel onverwacht kwam. Het werd den lOen Mei ontvangen om kwart over elf des ochtends. Onmid dellijk werd aan de bestuurshoofden het telegram „Berlijn" door gegeven zij wisten wat dit beteekende een Duitsche aanval. De interneeringen geschiedden in nauwe samenwerking met het Binnenlandsch Bestuur en verliepen, als gezegd, vlot en vlug in den geheelen archipel. Voorts werden de Duitsche schepen, die in onze havens lagen, door een zorgvuldig voorbereide, gemeen schappelijke actie van Marine en Leger overrompeld en in beslag genomen. Hoe stond het met N.S.B.-aanhangers in het leger De omvang van de N.S.B.-sympathieën in het leger, dat uit tienduizenden menschen bestaat, was zeer gering. Al in 1934 was het lidmaatschap van deze partij voor het leger ongewenscht verklaard. Wel bestonden sympathieën, gelijk overal in Indië, voor sommige doelstellingen der N.S.B., zooals een sterker gezag en een sterkere defensie. Ook de politieke sympathieën voor b Interview van Zijne Excellentie den Legercommandant door den wnd. Hoofdredacteur van het „Soerabajaasch Handelsblad". 210

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 7