Hoe pessimistisch deze schrijver gestemd was gedurende zijn bezoek aan West-Indië, moge blijken uit een zin, waarmede hij zijn beschrijving van Curagao aanvangt Deze schrijver meende, dat slechts een goede watervoorziening deze eilanden tot bloei zou kunnen brengen Wanneer men bedenkt, dat Curagao thans een buitengewoon welvarend en rijk eiland is, dan krijgt dit sombere citaat wel een bijzondere historische beteekenis. Tot dien bloei is het echter niet geraakt door een betere watervoorzieningmaar door een geheel andere vloeistof, n.l. olie. Intusschen willen we nog even terugkomen op de droogte, die inderdaad voor Curagao wel kenmerkend mag worden genoemd, hoewel men de verhalen van „jarenlange droogte" waarschijnlijk met een korreltje zout moet opvatten. Gedurende de jaren, dat schrijver dezes op Curagao was, heeft hij meermalen regens mee gemaakt, die zeker niet onderdeden voor de bekende tropische „piasbuien". Men beweerde echter dat dit toevallig was. De verhalen over de ellende, die het uitblijven van de regens veroorzaakte, leven bij de bewoners nog steeds voort, zoodat een flinke regenbui door de grootendeels Roomsch Katholieke bevol king in wezen wordt beschouwd als een gave des Hemels c.q. de verhooring van een gebed. Dit gevoel van dankbaarheid wordt nog versterkt door het zichtbare effect van den neerslag, 394 en met een kalme bries verlieten wij dit eiland der ellende om naar een ander eveneens noodlijdend eiland te stevenen, naar Curagao." „Alvorens iets naders over Willemstad te schrijven, is het beter eenige beschouwingen te wijden aan de kwaal, die Curagao op zulke vreeselijke wijze teistertde droogte en de daaruit voortvloeiende ellende der bevolking. De droogte doet de velden verdorren, de oogsten verschroeien en geeft het geheele landschap het uiterlijk van een woestenij, maakt er een schaduwrijk plekje zeldzaam en planten groei gedurende de lange tijden van droogte nagenoeg een onbereik baar iets. De sterke passaatwind, die er soms maandenlang aanhoudt, ver drijft de wolken, die nu en dan opstijgen aan den helder blauwen hemel alles snakt er dan naar regen, doch geen druppel water komt er de dorre aarde lesschen. Uit het Oosten aankomende, naderen de met water bevrachte wolken het uitgedroogde eiland, doch worden door de heete lucht van den bodem weer naar boven gedreven, om zich verder op de Caraïbische Zee te gaan ontlasten. Terwijl men op Curagao sedert lange maanden reikhalzend uitzag naar een flinke regenbui, hadden we op onzen tocht over „de Middellandsche Zee van Amerika", veel last van zware stortbuien. Even goed als op Bonaire stierven er in die dagen dieren van gebrek aan voedsel en drinkwater, even goed als daar, leden op Curagao de menschen zwaar door de droogte, die hun aanplant vernielde, hun tuintjes deed ver dorren, en waaraan alleen wat divi-divi en cactussen weerstand boden. Zoowel Bonaire als Curagao kunnen, wat den landbouw betreft, slechts gered worden wanneer men er in slaagt hun meer water te ver schaffen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 100