die het aspect van de natuur bij wijze van spreken plotseling totaal wijzigt. Immers, om te beginnen wordt de groote hoeveel heid stof weggespoeld, het jonge gras schiet uit den grond en de geheele natuur krijgt in zeer korten tijd een hoopvoller en vrucht baarder aanzien. Niet zoodra echter houden de regens op, of Curacao is even snel weer herschapen in het bekende „dorre regenlooze eiland". Reeds na een korten tijd van droogte komt over het eiland een vaalbruine tint te liggen, een laag stof bedekt de enkele boomen en planten, het gras verdort snel, zoodat wer kelijk het geheel min of meer den aanblik krijgt van een woestenij. Het Gouvernement heeft zich heel wat kosten getroost om het „waterprobleem" op te lossen. In vroeger jaren schijnt het te zijn voorgekomen, dat men met liefde 50 cents en meer betaalde voor een blik water van 18 liter. Thans heeft Curagao een permanente waterleiding, zoodat der gelijke ontstellende uitgaven niet meer noodig zijn. Men betaalt nu voor een m3 water 2.50.J) Wanneer men uit Oost-Indië komend gewend is, royaal te mandiën, beteekent deze prijs echter nog dat men maandelijks voor water dertig a veertig gulden neertelt. Velen trachten deze uitgave te drukken door het z.g. „druppelen". Dat wil zeggen men maakt den straal uit de kraan zoo minimaal, dat de watermeter nog net niet gaat draaien en daardoor het verbruik niet aanwijst. Zoo vangt men in emmers en teilen gedurende dag en nacht drup pelsgewijze het kostbare vocht op en legt zich verder bij het baden de uiterste beperking op. Dit zou nauwelijks het vermelden waard zijn, ware het niet, dat daardoor op Curagao de maandelijksche waterrekening een criterium is voor zoowel de eerlijkheid als de zindelijkheid van den verbruiker Bij den evenvermelden prijs van het water is het houden van planten en bloemen een kostbaar iets. Trouwens, het leidingwater ondergaat door een zuiveringsproces dusdanige verandering, dat het voor de planten minder geschikt wordt. Wat dit betreft zijn de employe's van de Curacaosche Petroleum Industrie Maatschappij (C.P.I.M.) in een veel gunstiger positie. Geregeld n.l. komen groote „Ocean-tankers" uit Europa, met water als ballast. De huizen van de employé's dezer geweldige raffinaderij kenmerken zich dan ook door den aanblik van behoorlijk onderhouden tuinen bij de huizen. Een veel ernstiger consequentie van het waterprobleem is echter gelegen in het feit, dat de bodem niet voldoend kan voorzien in de behoefte aan versche groenten en fruit. Maïs wordt wel ter plaatse verbouwd. Deze maïs, een soort zoete aardappelen („petatten") en een peulvrucht („boointjes di Cura cao") vormen de voornaamste ingrediënten voor het maal van 395 1) Als schrijver zich goed herinnert, bestond in 1938 het plan, dezen prijs aanmerkelijk te verlagen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 101