het ergens in Oost-Indië lag. Richt men echter den blik naar de verdere kade, dan vertoont deze een specifiek Curacaoschen aan blik. Oud-Hollandsche verdiepingshuizen, kantoren, winkels, op slagplaatsen staan naast en door elkaar. Typische vaderlandsche geveltjes wisselen af met gebouwen in modernen stijl opgetrokken. Dit wisselend aspect wordt nog versterkt doordat de huizen zijn geverfd in kleuren, die varieeren tusschen geel, bruin, bruin rood, groen en blauw. Hetzelfde beeld vindt men terug in de binnenstad. Willemstad bestaat uit twee gedeelten, die door de Sint Anna- baai zijn gescheiden. Zij zijn verbonden door de Koningin Emma- brug, een schipbrug, die tientallen malen per dag het geduld van een file wachtende chauffeurs en voetgangers op de proef stelt, wanneer haar „openblijven" aantoont, dat nog steeds niet het laatste passagiers- of vrachtschip c.q. tanker is binnengeloopen of op nieuw zee heeft gekozen. De beide stadsgedeelten dragen de namenPunda en Otrabanda (letterlijk vertaald„de andere kant") In de Punda zijn behalve het reeds genoemde Paleis van den Gouverneur en de belangrijkste Gouvernementsgebouwen in het fort Amsterdam, ook de groote patriciërshuizen gelegen van de oude Curacaosche families. Een groot aantal winkels vindt hier een ruim bestaan. Vooral Amerikaansche toeristen laten gewoon lijk na hun bezoek een slordigen dollar achter. In Otrabanda woonde vroeger de minder bedeelde gekleurde bevolking, waarbij wel mag worden opgemerkt, dat deze scheiding thans niet meer zoo scherp gesteld kan worden. De kortste verbinding tusschen de Punda en de Otrabanda gaat over de Emma-brug. Daar zij echter soms drie kwartier open blijft, geven de ongeduldige chauffeurs er de voorkeur aan, den ongeveer 18 km langen Schottegatweg te gebruiken, waardoor zij tijd uitsparen. Deze asphaltweg loopt om het Schottegat heen en verbindt de beide stadsgedeelten dus over land. Langs dezen weg bereikt men ook de Isla Asiento, als regel kortweg Isla genoemd, waar de groote olieraffinaderij is gevestigd. Deze enorme fabriek heeft er, zooals van zelf spreekt, niet toe bijgedragen, het natuurschoon te verhoogen, hoewel de verlichte olietanks des avonds wel een fantastisch aanzien bieden. In de onmiddellijke nabijheid van de raffinaderij ligt het woon- centrum van de employe's, ETrnncistcid. De huizen zijn hier meer in zelfden stijl en moderner gebouwd, hoewel niet specifiek „tro pisch". We vinden hier n.l. ook enkele blokken verdiepingshuizen. Deze bouwtrant brengt mede, dat de bewoners nogal eens klagen over een zekere onvrijheid. Thans nog een enkel woord over het binnenland, in het papia- mentsch cunucu geheeten. Zooals reeds werd opgemerkt, bezit Curaqao niet het grootsche natuurschoon, dat Nederlandsch-Indië tot zulk een bevoorrecht 397

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 103