land maakt. De plantengroei mist de frischheid en vooral de variatie. Typisch voor Curacao zijn de divi-diviboomen, die door de constante Oostpassaat hun kruinen alle naar het westen heb ben gericht. Daarnaast zijn er verschillende soorten cacteeën, die er toe bijdragen, het landschap een exotisch karakter te ver schaffen. Sommige bereiken een hoogte van eenige meters en wor den daarom terecht boom-cacteeën genoemd. Bekend zijn ook de bol-cacteeën, die de grootte hebben van meloenen en met hun geel-roode bloeiwijze bijzonder fraai afsteken tegen den paars-vio- letten glans, die over de rotsen ligt. Deze rotsen, grillig en massief, worden vooral op de noordkust gevonden. Zij vangen de schuimende branding op, die in het felle zonlicht een machtigen aanblik biedt als de beukende golven uit een spatten in een veelheid van spectraalkleuren. De zuidkust is rustiger. Hier treffen we de kleine baaien aan, waar het koraal bedekt is met helder wit zand. Deze „strandjes" zijn zeer geliefd door hen, die houden van de vrije natuur. Waar de koraalriffen in zee ondiepe plaatsen vormen, kleurt het water zich met een fraaie azuur-blauwe tint, die gelijk een cameleon verandert als de zon voor eenige oogenblikken schuil gaat achter een wolk. In dit verband kunnen we nog noemen de Piscadera-baai, het vacantieoord voor de employé's van de C.P.I.M., waar een prachtig zeezwembad een van de ontspanningsmogelijkheden vormt. De bewoners van Curacao. Zoo heterogeen het stadsbeeld is door de mengeling van vormen en kleuren, zoo uiteenloopend is ook de bevolking. Zeker kan niet worden gesproken van den Curacaoenaar zooals van b.v. den Javaan of den Madoerees. Dit is het gevolg van de vele ras kruisingen, die in den loop der jaren hebben plaats gehad. Ook in de omgangstaal, het Papiamentsch, komt het heterogene karakter uit, dat dit gebiedsdeel in alle opzichten kenmerkt. Papia- mentoe is een patois, gevormd uit Spaansche, Portugeesche, Engel- sche en Nederlandsche woorden. Vooral Spaansch treedt op den voorgrond, zoodat b.v. een Venezolaan zich ermede volkomen goed verstaanbaar kan maken, ook bij de lagere bevolking. Kan men met het woord „Curacaoenaar" slechts aanduiden, dat de betreffende persoon „in Curacao" woont, toch is het wel doen lijk, enkele criteria aan te wijzen, die een nadere scheiding tus- schen de bevolkingsgroepen mogelijk maken. Bij een daartoe ingesteld onderzoek werden de volgende anthro- pologische kenmerken gebezigd a. Huidkleur. b. Kleur van het haar. c. Kleur van de oogen. d. Haargroei. 398

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 104