De huidkleur kan zijn blank of niet blank. Tot de blanken behooren dan zoowel zij, die geboren zijn op Curacao, en zij, die van elders gekomen hun beroep in Curacao uitoefenen. Bij de niet-blanken kunnen we dan wederom twee groepen onderscheiden waarin de kenmerken b, c en d tot uitdrukking komen, n.l. 1. Een groep met de overheerschende kenmerken van het Indiaansche ras. 2. Een groep met de overheerschende kenmerken van het Negerras. Een onderzoek, uitgegaan van het Psychologisch Laboratorium te Curacao, heeft experimenteel kunnen aantoonen, dat er tus- schen deze anthropologisch onderscheiden bevolkingsgroepen eveneens duidelijke psychologische verschillen bestaan, die in het algemeen op het volgende neerkomen 1. De activiteit van de uit Curacao geboortige blanken is geringer dan van hen, afkomstig uit Nederland. 2. Bij het „kroesharige" Negerras overheerschen primaire functie en niet-emotionaliteit. 3. Bij het „sluikharige" Negerras treden relatief de emotiona liteit en de secondaire functie meer op den voorgrond, maar blijven achter bij die der blanken. In onderstaande grafische voorstelling komt de correlatie van deze verschillende anthropologisch onderscheiden groepen met de bekende typen van Heymans tot uitdrukking. We zien, dat bij de „Nederlandsche" blanken het gepassioneerde-phlegmatische type sterk overheerscht. Bij de „Curacaosche" is dit ook wel het geval, maar niet in dermate sterken graad. De kroesharigen maken toppen bij het amorph-sanguinische type. We moeten wel aannemen, dat in deze curve de activiteit geflat teerd is omdat een groot deel van het materiaal stamt van gege vens, door de C.P.I.M. verstrekt, zoodat hierdoor reeds een selectie van de „meer-actieve" personen heeft plaats gehad. De sluikharigen vertoonen niet dergelijke markante optima, maar komen typologisch toch meer overeen met de Nederlandsche curve. De natuurlijke evolutie in een gezonde samenleving brengt automatisch het leiderschap in handen van hen, die beschikken over een geordende secondaire functie en een gezonde activiteit. Derhalve is het te begrijpen, dat in dit Nederlandsche gebieds deel op grond van hun psychologische structuur de blanken een reguleerende macht uitoefenen. Nu brengt „macht" te allen tijde mede het streven, de eigen belangensfeer te doen domineeren. Dit is op zich zelf zeer gunstig wanneer zooals in een democra tische samenleving eventueele machtsconflicten ten slotte auto matisch culmineeren in een resultaat, dat het algemeen belang het beste dient. 399

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 105