Als adviseurs staan den Gouverneur een vijftal hoofdambte naren ter zijde de Procureur Generaal, de Administrateur van Financiën, de Directeur van Openbare Werken, de Directeur van den Openbaren Gezondheidsdienst en de Gouvernementssecretaris. De verdere vertakkingen van het Bestuur willen we in dit artikel niet nader in beschouwing nemen. Vragen we liever „Wat is de macht en als zoodanig de plicht van het Gouvernement Antwoord „Het streven van de diverse „machten" naar een doen domineeren van eenzijdige belangen, in harmonischen zin te modu- leeren". Als machtsmiddel kan het Gouvernement zoo noodig beschik- ken over zijn weermacht, bestaande uit de Militaire Politie, een detachement Mariniers en een of meer oorlogsbodems. De Roomsch Katholieke Missie. Uiterst consequent heeft de Roomsch Katholieke missie haar grondbeginselen op Curacao doorgevoerd. De strijdende kerk heeft de ziel van het volk volkomen aan zich getrokken. Op zich zelf hoe ideëel ook beschouwd beteekent dit in de samen leving wederom een bewust pogen, haar „macht te doen domi neeren. De middelen, die de missie heeft aangewend om tot die macht te geraken, verdienen intusschen allen lof. De priesters hebben van oudsher voor hun volgelingen gestreden op de wijze van volksleiders, met dit verschil, dat zij in plaats van een roekeloos propageeren van den klassenstrijd, de goddelijke voorziening als positieven steun aan het volk brachten. Zeer veel werd gedaan voor onderwijs en ziekenzorg, al moet direct worden opgemerkt, dat het eenzijdig gerichte religieuze streven zijn nadeelen had. Heel vaak was wel de goede wil aanwezig, maar niet het ver mogen om b.v. het leven van krankzinnigen en leprozen op hu mane wijze te verzachten, daar te veel vertrouwen werd geschon ken aan het therapeutisch effect van het gebed. Alle eerbied in tusschen voor hen, die vooral wat de onbaatzuchtige verzorging van de leprozen betreft hun leven inzetten en het slachtoffer werden van hun verheven roeping. Hoe het zij, er bestaat een sterke band tusschen de R. K. missie en de voor 90% R. K. bevolking. En terecht. De R. K. Kerk bracht op Curagao zij het eenzijdig gericht de eerste beschaving. i Het machtsmiddel van de missie is „Het geloof Maar, zooals werd opgemerkt, ook voor de materieele belangen van het volk had zij een open oog. De C.P.I.M. Wat deed de Curagaosche Petroleum Industrie Maatschappij voor Curacao? In 1915 opgericht, kort na de opening van het Panamakanaal, bracht zij de economische welvaart in een fabel- 401

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 107