Curacao het b.v. bestaan, tijdens den economischen wereldcrisis, toen een sluitende begrooting een anachronisme was geworden, reservefondsen te kweeken voor minder gunstige tijden. Dat deze wel eens zouden kunnen aanbreken is begrijpelijk, omdat dit oliebedrijf om verschillende redenen uiterst kwetsbaar is. In de eerste plaats doordat de ruwe olie uit Venezuela wordt aangevoerd. Zoolang de verstandhouding van de maatschappijen met dit land niet te wenschen overlaat, gaat alles prachtig, maar mocht de wind draaien en zouden er b.v. moeilijkheden komen t.a.v. concessies, dan zou de welvaart van Curagao wel eens even snel kunnen verdwijnen als zij is ontstaan. Dan is er de kans van beschadiging of vernietiging van het bedrijf, zoowel hier als op Aruba, als gevolg van brand of van oorlogshandelingen. Zooals de zaken thans staan, lijkt het optreden van laatstgenoemde oorzaak weinig waarschijnlijk. Met de moge lijkheid van ernstige brandschade heeft men uiteraard ook in vredestijd rekening te houden. De catastrophale gevolgen, die brandende olie en benzine kunnen hebben, zijn duidelijk. Wat dit aangaat mag wel gewezen worden op de koelbloedig heid en den durf van de employé's, die geen middel achterwege laten om bij een tankbrand hun fabriek voor vernietiging te behoeden. Juist bij die gelegenheden krijgt menigeen de kans van zijn leven, want een succesvol initiatief onder dergelijke critieke omstandigheden wordt door de directie gewoonlijk ruimschoots beloond. Alvorens van de olie af te stappen moge nog worden opgemerkt, dat ook op Aruba twee olieraffinaderijen zijn gevestigd, die van de Lago Oil and Transport Company, een Amerikaansche maat schappij, bij de St. Nicolaasbaai in het z.w., en die van de Arend, een dochteronderneming van de Shell, bij Druif in het z.o. De aanwezigheid van deze bedrijven, die hun grondstoffen eveneens uit Venezuela betrekken, heeft den economischen toestand van Aruba in groote mate gunstig beïnvloed. Het Volk. Theoretisch gesproken verkeert het volk van Curacao in de gunstigste omstandigheden. Werkloosheid behoeft niet te bestaan, terwijl de R. K. kerk voor de geestelijke verzorging al het moge lijke verricht. Toch stemt hier de practijk niet overeen met de theorie. De oorzaak daarvan ligt in de psychische structuur van de bevolking, die van huis uit het meest overeenkomt met het amorphe type. Wat is hiervan het gevolg Het actieve tempo van de C.P.I.M. is moeilijk bij te houden, zoodat de bevolking andere werkkrachten (Surinamers, Portu- geezen, Venezolanen) haar plaats ziet innemen. De geringe emo tionaliteit maakt het voor de R. K. missie moeilijk, haar warm 403

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 109