405 12. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. De B.E.F. in Mei 1940. British withdrawal from France in Cav. J. 1940 nr. VI is overgenomen uit J.R.U.S.I. 1940 nr. 8. De operaties in België en N.-Frankrijk van 10-5-40 tot 2-6-40 zijn onder te brengen in drie phasen. De eerste phase 10 tot 15 Mei 1940. De Br. regeering had de B.E.F. t.b. gesteld van den Fr. opperbevelhebber. Haar cdt., Lord Gort, stond rechtstreeks onder gnl. Georges, cdt. van het Fr. N.O.front, die een opmarsch door België had voorbereid v.z.v. dat zonder overleg met den Belg. gnl. st. mogelijk was. Nog den lOden Mei bezetten gem. Br. troepen van Leuven tot Waver de lijn van Dyle. In de volgende dagen kwam onderstaande groepeering tot stand 1. aan de Dyle re., aangeleund aan het Fr. 1ste Leger, het Ie LK., (2e Div. re., Ie Div. li., 48e Div. in res.) li., aangeleund aan het Belg. leger, het He LK. (4e Div. re., 3e Div. li., 5e Div. in res.) Army Tank Brigade in het Bosch van Zinnik (Soignies). 2. aan de Dender 50e Div. 3. aan de Schelde Ille LK. (42e Div. in het z., 44e Div. in het n.). Verder worden nog genoemd. a. de 23e Div., waarvan een deel de verschillende verlaten vliegvelden verdedigde tegen luchttroepen b. de 12e en 46e Div., waarvan de inf. „were on a low scale of arma ment". Een brig, van laatstgen. div. werd belast met controle op wegen en bestrijding van sabotage tusschen Dender en Schelde. E.e.a. zou zijn geschied volgens de plannen wij wagen dat te betwijfelen v.w.b. de onder a en b vermelde taken). In deze opstelling werden alle aanvallen afgewezen. „Then came the failure of the Belgian Army to hold or destroy the Maastricht bridges" (Wij laten dit met opzet onvertaald omdat dit falen aanvankelijk ten on rechte aan het Ned. leger is toegeschreven. De aanduiding is ook wel verwarrend; bedoeld zijn bruggen in België, w. van Maastricht, over het Albert kanaal). De verhoudingen in de lucht waren wel moeilijk doch niet critiek nachtbws. waren aanwezig, het aantal beschikbare jagers was opgevoerd met toestellen uit Engeland. Het coördineeren van hun opdrachten met de dringende wenschen van het Fr. opperbevel ondervond echter eenige moeilijkheden. In het algemeen was de toestand voor de B.E.F. nog gunstig. De tweede phase 16 tot 26 Mei 1940. Op 16 Mei bevestigde het A.H.K. het bericht van de D. doorbraak bij Sedan. Zij werd uitgevoerd door gemech. strijdkrachten, ondersteund door troepen op auto's en motorrijwielen en schijnt de hoogste D. verwachtingen te hebben overtroffen. In den avond waren de gep. tpn. 65 km door gedrongen en door de veldversterkingen geslipt die de Maginotlinie naar het n. langs de Fr.-B. grens voortzetten. Deze doorbraak en het oplossen van het Fr. 9e Leger stelde de flank van het le Leger, dat n. van de Sambre stond, aan groot gevaar bloot. Een onmiddellijke terugtocht was geboden. De Br. Ie en lie LKn. vielen echelons- gewijze terug op de Dender, waar de 50e Div. nog stond. De 48e Div. vormde

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 111