407 „Frankforce" (cdt. gnl.mj. Franklyn), bestaand uit de 5e en 50e Div. (min 1 brig.), de le Army Tank Brigade en het gemech. 12e Royal Lancers, bezette de omgeving van Vimy. Tenslotte kreeg „Polforce" (cdt. gnl.mj. Curtiss) de taak, St.Pcl en omgeving te verdedigen tegen uit het w. infiltreerende vij. gep. troepen. Al deze geïmproviseerde formaties hebben een groote rol gespeeld bij het tegenhouden van den vijand en het winnen van tijd voor den terugtocht van de B.E.F. op Duinkerken. Het werd den 20sten Mei bekend, dat nog meer gep. vij. troepen waren doorgedrongen in de tusschen Kamerijk en Péronne in de Fr. legers geslagen bres, in snelle opeenvolging Amiens, Abbeville, Boulogne en Calais bedreigden en de verbindingen van de B.E.F. met haar bases hadden afgesneden. Gnl. Weygand besloot te trachten, het gat te sluiten door een gelijktijdigen aanval van de Somme naar het n. en uit de omgeving van Douai naar het z. Deze aanval zou den 21sten Mei worden ingezet. Op haar re. vleugel gesteund door een Fr. lt. gemech. div. van het 7e Leger viel „Frankforce" dien dag ter weerszijden van Atrecht aan en maakte daarbij aanzienlijke vorderingen. Het Fr. LK. op haar li. vleugel, dat gezamenlijk ten aanval had moeten gaan, deed dat echter eerst 2 dagen later, terwijl de actie van de Somme naar het n. in het geheel achterwege bleef. Mede hierdoor was de toestand van 22 tot 25 Mei uiterst verward. Die dagen werd in uitge strekte gebieden gevochten tusschen de inderhaast gevormde detn. en de vij. gemech. en gemot, trcepen. Ie, He en Hie LK. vielen van de Schelde, waar zij van den 19den af stevig hadden stand gehouden, terug op de grensversterkingen. Deze werden bezet, re. door het Ie LK. (le en 42e Div.), li. door het He LK. (3e en 4e Div.). (Wederom dus een geheel andere groepeering Den 23sten Mei losten Fr. tpn. de 2e en 48e, Belgische de 44e Div. af. Het lag nml. in de bedoeling van het Fr. opperbevel, een Br. reserve te vormen voor het uitvoeren van een tegenaanval, die het gat moest sluiten. De toestand verergerde echter snel. D. gep. eenheden vielen Béthune aan toen zij daar op weerstand stootten, bogen zij uit naar het w., richting Carvin. De 5e en 50e Div. konden daardoor de Scarpe niet langer houden Atrecht moest worden prijsgegeven. Ook in de lucht was de toestand buitengewoon moeilijk geworden. De meeste geallieerde vliegvelden in N.O.-Fr. waren verloren gegaan, het verband met de R.A.F. moest met radio via Engeland worden onderhouden. Onder deze omstandigheden werd de voorgenomen tegenaanval onuitvoer baar. Hij werd den 25sten definitief opgegeven, waarop de 5e Div. opdracht kreeg, zich op te stellen achter het kanaal van Yperen naar Komen (Comines). De derde phase 26 tot 28 Mei. In deze phase viel de B.E.F. terug op de omgeving van Duinkerken en Nieuwpoort. Den 26sten Mei worden alle vorengenoemde geïmproviseerde verbanden opgehevende samenstellende onderdeelen werden opgenomen in de nieuwe verdegingszone. Haar w. flank liep ongeveer over St.Winoxbergen (Bergues)WormhoutKasseiHazebroekRijsselzij was bezet door de 46e, 2e, 44e en 48e Div. met de 50e Div. in res. ten z.w. van Rijssel. Aan het Belg. leger werd verzocht, terug te vallen op het kanaal van Yperen. Op de o. flank stonden de 5e Div., een brig, van de 48e Div., het He en het Ie LK. Op dezen dag voerde de vijand den druk op de w. flank op en het werd duidelijk, dat een algemeene terugtocht naar de kust zonder gevaar niet langer mocht worden uitgesteld. In den nacht van 26 op 27 Mei maakten de hoofdmachten van het Ie en lie LK. een begin met het verlaten van hun stellingen, die werden overgenomen door achterhoeden. Men vormde „Adamforce" (cdt. luit.gnl. Sir Ronald Adam), waaronder alle troepen kwamen, die de omgeving van Duinkerken en Nieuwpoort bereikten, en belast was met het voorbereiden van hun evacuatie over zee. Aan het Min. van oorlog werd verzocht, zorg

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 113