409 li e Hierop volgde een bombardement dat 8 uren duurde. De Fr. oorlogsschepen mengden zich eveneens in den strijd. Beweerd wordt, dat de onderzeeër Persée een Br. kruiser zwaar beschadigde met een torpedoschot de P. zelf zou daarna zijn vernietigd en dat een andere kruiser hetzelfde lot zou hebben ondergaan door een granaat van 15 cm. Vichy berichtte voorts, dat de verdedigers 166 dooden en 340 gewonden zouden hebben gehad. Bij het vallen van den avond had geen der partijen een bepaald succes bereikt. De geallieerde bevelhebbers besloten toen den volgenden dag troepen aan land te zetten in de omgeving van Rufisque. Zou dit punt kunnen worden vermeesterd, dan zou Dakar van het achterland zijn afge sneden men hoopte klaarblijkelijk, dat zulks voldoende zou zijn om de bezetting van de basis van verder verzet te doen afzien. De plaats van de kustbijn. en andere versterkingen is niet bekend. Het is echter zeker, dat in de omgeving van Rufisque minstens één batterij stondzeer waarschijnlijk waren er verscheidene. In elk geval was het noodzakelijk, de landing onder dekking van de duisternis en voorts zoo snel mogelijk uit te voeren, het laatste teneinde de tegenpartij te verhin deren, de geheele kustlijn te bezetten. Hoe het zij, de landing had in den nacht van 23 op 24 Septmber plaats tegen verschillende kuststrcoken in de omgeving van Rufisque. De verdediger had geen andere keuze dan het vasthouden van de kustlijn. Een voordeel was, dat Dakar met Rufisque is verbonden door een spoorlijn, die landinwaarts loopt (ongetwijfeld is er ook een rijweg, doch die staat niet op de kaart) het was dus mogelijk, snel versterkingen aan te voeren, Details omtrent de landing zijn helaas niet bekend. Gepubliceerd is slechts dat vier landingspogingen zijn gedaan bij en twee z. van Rufisque zij zouden zijn uitgevoerd in golven van 200 man elk. Al deze pogingen werden met zware verliezen voor den aanvaller afgeslagenmeer dan 250 man werden gevangen genomen. Het beschermende vuur van de schepen zou voorts ernstig hebben geleden door daarop door zwaar kustgeschut bij Rusfique afgegeven geconcentreerd vuur. Inmiddels zou de Br. admiraal te 6.00 de overgave van Dakar hebben geëischt. Toen dat was geweigerd, werd opnieuw overgegaan tot een bom bardement. De Fr. schepen beantwoordden dit, o.a. de Richelieu (hoofd bewapening 9 stukken van 37.5 cm)Hoewel het roer defect was, waardoor het met een sleepboot moest worden bestuurd, zou het een treffer hebben geboekt op de Resolution, die voorts door een torpedo van de ozbt. Bevezières

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 115