410 zou zijn getroffen. De Richellieu zou slechts licht zijn beschadigd, de jager Audacieux echter zwaar en daarna op het strand zijn gezet. De wederzijdsche beschietingen werden den 25sten September voortgezet. Den volgenden dag stoomde het Br. eskader terug naar Bathurst. De Fr. geven op, dat 1000 personen zijn gedood en schade is toegebracht aan het arsenaal, de havenwerken en woonwijken tot een bedrag van meer dan fr. 20 mm. De Eng. zeggen o.m. dat de actie is beëindigd toen het duidelijk werd dat slechts een onderneming op groote schaal kans van slagen bood, die tevens een niet gewilden burgeroorlog tusschen de troepen vati Vichy en de Gaulle tot gevolg zou hebben. Kol. Crockett merkt op, dat uit de schaarsche gegevens valt op te maken dat het mislukken van de landingsoperatiën in hoofdzaak is toe te schrijven aan verkeerde inlichtingen (waarmede hij waarschijnlijk op het oog heeft, dat gnl. de Gaulle ten onrechte meende, dat Dakar zoo goed als geheel bereid was, zich bij hem aan te sluiten), het mankeeren van de verrassing, onvoldoende uitrusting en sterkte bij den aanvaller, vastberaden tegenstand en juist tactisch optreden bij den verdediger.1) Voorts heeft hij uit bestudeering van de verslagen den indruk gekregen dat de verhouding tusschen de aantallen afgevuurde schoten en geboekte treffers uitermate laag was. Waarschijnlijk hield het kustgeschut de Br. schepen op grooten afstand waardoor zij bijna niet te zien en dus moeilijk te bevuren waren. In elk geval schijnen de kustbatterijen een hoofdrol te hebben gespeeld. S. Lichte troepen. Cav. J. 1940 nr. V geeft een verslag over schietproeven tegen doelen op zee, gehouden door het 26e Reg. Cav. Gebruikt werden drijvende schijven van 1.80 X 1-20 meen sleepboot trok 6 van dergelijke schijven op onder linge afstanden van 25 yards voort met een snelheid van 5% mijl/uur, veelal loodrecht op de schootsrichting. Het doel van de proef was o.m., na te gaan de uitwerking van de organiek ingedeelde aut. wapens op landende troepen, die zich nog in sloepen bevinden. De proef werd gehouden tijdens een oefening, waarbij was ondersteld, dat pantserwagens (scoutcarspaw.) waren uitgezonden, ter verkenning van secundaire landingspogingen. De doelen moesten van de wagens af onder vuur worden genomen tot de automatische wapens op den grond waren ingezet. De schietuitkomsten wezen uit dat laatstgenoemde wapens een eenigszins grooter percentage treffers bereikten dan de eerstbedoelde. Gevuurd werd met den It. mitr. van 7.62, den watergekoelden mitr. van 7.62 en den mitr. van 12,7 mm. De resultaten waren als volgt. Percentage treffers Treffers per minuut Aftand in yards 1000 1500 2000 1000 1500 2000 lt. mitr. 7.62 28 7 4 72 mitr. 7.62 21 12 9 6 3 2 mitr. 12.7 33 22 10 3 2 1 In aanmerking moet worden genomen, dat gevuurd werd met korte vuur- stooten (c.q. enkel vuur) en narichten na eiken stoot aan de hand van de gegevens, door de waarneming van treffers op het water verkregen. Hierdoor, m.h.o. op een economisch gebruik van de munitie en ter vermijding van overhitting van de wapens bleef de vuursnelheid laag. De Br. admiraal Sir Reginald Bacon velt in zijn boek Modern naval strategy een verre van malsch oordeel over de onderneming tegen Dakar. Hèt voorbeeld, hoe een landingoperatie niet moet worden uitgevoerd, de „Dardanellen" aldus de schrijver is te Dakar overtroffen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 116