413 4. Het Duitsche leger is lang niet een „hel-op-wielen", zooals algemeen wordt aangenomen, waarbij iedere Duitsche soldaat achter een motor den slag inrijdt. Yan de 210 Duitsohe legerdivisies zijn er slechts 12 gemotori seerd. iDe snelheid van den blitzkrieg, na de onmiddellijke doorbraak, was niet te danken aan gemotoriseerde eenheden, maar aan de marschvaardigheid van het Duitsche leger. De gemiddelde Duitsche soldaat kwam volstrekt niet rijdend Frankrijk binnen hij kwam er op zijn eigen beenen. De Duitsche infanterie, die een prachtige conditie bezit en schitterend getraind is, heeft een van de verbluffendste staaltjes geleverd op het gebied van onafgebroken doormarcheeren sedert de verrichtingen van de troepen van Stonewall Jackson in den Amerikaanschen burgeroorlog. Zij marcheerden 30 mijl per dag, een prestatie, welke in onze tijden slechts overtroffen is door het Achtste Route-leger van China. 5. Er zijn geen nieuwe principes van ingrijpende beteekenis op het gebied van de tactiek toegepast in den zoogenoemden blitzkrieg. De „door braak" en het verstoren van de communicatiemiddelen en aanvoeren achter de linies van den vijand zijn zoo oud als de militaire wetenschap zelf. Jeb Stuart paste deze krijgstactiek voortdurend toé tijdens den oorlog tusschen de Noordelijke en de Zuidelijke Staten, en Sherman gaf in het zelfde jaar op igrooten afstand achter de vijandelijke gevechtslinies een klassieke demon stratie van meergenoemde tactiek. Er werden tijdens den Duitschen veldtocht wel nieuwe technische methoden ingevoerd zoo werd bijvoorbeeld het luchtafweerkanon zoodanig gesteld, dat het ook in horizontale richting kon worden afgevuurd op betonnen en stalen doelwitten doch nieuwe tactische methoden leverde de campagne in West-Europa niet op. Met het bovenstaande wordt niet bedoeld de verrichtingen van het Duitsche leger te kleineeren. Het is slechts geschreven, teneinde het accent van den triomf van 't Duitsche leger te verleggen naar de ineenstorting van de Fransche natie. Hiermee wil ik enkel doen begrijpen, zooals de Duitschers dat doen, dat een leger slechts zoo sterk is als het volk, dat er achter staat, dat een leger slechts de speerpunt is van een geheele samen leving, en dat een leger in laatste instantie dezelfde krachten en span ningen zal vertoonen welke ook bestaan in de maatschappij, waaruit het voortspruit. Het is slechts om te weten, zooals de Duitschers het weten, dat de grootste kanonnen en „het beste beroepsleger van Europa", zooals het Fransche leger voortdurend genoemd werd, niet krachtiger zijn dan de sociale gezondheid van het volk, waaruit zij voortkomen. Dit feit is inderdaad de reden, waarom vele anti-nazi's gelooven, dat het Duitsche leger tensldtte ineen zal storten. Dit is ook de reden, dat de Duitschers verklaren dat de Vereenigde Staten nog steeds niet weten, hoe zij een oorlog moeten winnen. Zij zeggen dat wij Amerikanen gelooven, dat het een kwestie is van kanonnen, terwijl zij weten, dat het integendeel een kwestie is van werk, gezondheid en bestaanszekerheid. Iedere Duitsche en gewonden onder de burgerbevolking kon zelfs bij benadering niet worden gedaan, maar het aantal moet eveneens zeer groot zijn. Tenslotte stelt de schrijver in het licht, dat de 80.000 teruggevonden graven allen op Fransch gebied waren gelegen. Omtrent de graven in Noorwegen, Nederland en België is nog niets bekend. Van de officieren zijn er 40.000 vermist, gedood of gewond. Dit aantal maakt ongeveer 30 tot 40 procent van het kader uit. 14500 Actief dienende offi cieren of 65% van het totale aantal zijn op het slagveld gevallen of gevangen genomen. Bij de diensten in achterhoede, dus feitelijk beschermd tegen het vuur, werden van de 59.000 officieren w.o. slechts 4.000 actief dienenden 20.000 gedood, gewond of gevangen genomen, of totaal 34%. Van de 234 actief dienende generaals zijn er thans nog 130 in krijgsgevan genschap.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 119