dachte voorgezeten, dat bedoeld orgaan ondanks de militarisatie politie blijft en derhalve voor legergebruik betrekkelijk weinig waarde heeft. Verlaten van het bezette gebied door de politie is om die reden dan ook niet noodzakelijk. Aan den anderen kant heeft het achterlaten van de politie het groote voordeel, dat de achterblijvende bevolking nog wordt beschermd in de periode, ge legen tusschen het wegtrekken van het leger en het bezetten door den vijand, in welke periode zij bloot staat aan terreur van on gunstige elementen. Trekt de vijand het betrokken gebied binnen, dan kan hij hetzij de politie krijgsgevangen maken, hetzij indien zulks door hem wordt noodig" geoordeeld voor de handhaving van orde en rust in het bezette gebied haar de politietaak doen behouden, waar mede uiteraard ook de bevolking is gebaat. De stads- en landwachten. Een tweede maatregel is de instelling van het instituut der stads wachten. Onmiddellijk na den inval in Nederland stelden alle groepen der maatschappij haar krachten en diensten ter beschikking van de Regeering. Voor zoover het aanbod uit ging van personen, die reserve- of dienstplichtig zijn of waren, deden zich bij het omzet ten in een daad weinig bezwaren voor. Anders stond het echter t.a.v. hen, die nog nimmer op eenigerlei wijze militair zijn inge deeld geweestdat zijn dus alle overige Nederlanders en andere Europeanen alsmede de tot andere landaarden behoorende inge zetenen van Nederlandsch-Indië. Speciaal voor laatstvermelde bevolkingsgroepen stelde de Regeering de sindsdien na volbrachte taak wederom ontbonden Weerbaarheidscommissie in. Onder de velerlei wenschen en verlangens, voorstellen en plan nen, welke aan de Weerbaarheidscommissie werden voorgelegd, was één plan dat door zijn gedegenheid van opzet en nauwkeurig heid van uitwerking de bijzondere aandacht trok en daarom reeds dadelijk aan de Regeering werd voorgelegd. Dit plan, opgesteld door een te Batavia gevormde commissie van particulieren, betrof de oprichting van stadswachten in verschillende groote plaatsen op Java en in de Buitengewesten het verwierf spoedig de goed keuring van de Regeering. De aan deze stadswachten toege dachte taak komt in het kort neer op aanvulling van de taak van het leger en wel in hoofdzaak door het uitvoeren van plaat selijke bewakings- en beschermingsopdrachten. De stadswachten hebben dus een uitgesproken locale taak, zulks in tegenstelling met de andere onderdeelen van het leger. Normaal treden zij slechts op in de plaatsen, waar zij zijn gevestigd, of in de naaste omgeving (eng begrensd) daarvan, waarbij in het bijzon der is gedacht aan een optreden tegen een z.g. 5de colonne en tegen parachutisten, in de eerste plaats in de stad zelf. Parachu- 315

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 11