Zijn er nog lieden, die gelooven, dat een wanhopig vechtend Fransch leger duizenden fanatieke Duitschers heeft neergemaaid, die onder doodelijk machinegeweervuur onder het roepen van „Heil Hitier" voorwaarts mar cheerden Wel, alles wat ik er van weet is, dat de Duitschers officieel zeggen, dat zij tijdens hun campagne in het Westen 10.255 man aan gesneu velden'verloren, terwijl 42.532 gewond werden en 8.435 vermist. En Ame- rikaansche militaire attaché's die er bij tegenwoordig waren zeggen, dat zij deze cijfers gelooven. Alles wat 'ik weet is, dat de Duitschers beweren, dat zij 1.200.000 gevangenen hebben gemaakt, materieel hebben buitgemaakt van 80 vijandelijke divisies, dat de Franschen bij 'heele regimenten tegelijk zich overgaven, en dat Ame- rikaansche legerofficieren zeggen, dat dit waar is. Al wat ik weet is, dat een Duitsdhe legerkapitein mij vertelde, dat zijn bataljon de Maginotlinie bestormde met slechts één gewonde, die bovendien zijn kwetsuur te danken had aan een spijker, waar hij op trapte, en dat Amerikaansche leden van het Fransche leger mij verteld hebben, dat slechts het Vreemdelingenlegioen, de koloniale troepen en eenige andere eenheden werkelijk strijd hebben geleverd. on Wat ik alleen maar weet is, dat de campagne op 10 Mei begon, dat zij 39 da "en later eindigde, dat de Duitschers zeggen, dat alleen de Engelschen vochten, en dat de Fransche soldaten beweren, dat iederen keer dat zij zich gereed maakten om stelling te nemen, zij orders kregen om weer verder terug te trekken. Zoowel de Franschen als de Duitschers zeggen, dat de Franschen een prachtig leger hadden, doch dat dit nimmer gebruikt is geworden. Beide partijen verklaren, dat dit een groote fadtor is in de verklaring voor den beroemden „blitzkrieg". 2. NOGMAALS DE FRANSCHE DÉBACLE. In aansluiting op het in I.M.T. 1941 nr. 3 op hlz. 294 aan de Vliegwereld ontleende nemen wij thans het onderstaande over uit het nummer van dit blad van 5 Maart. Onder den titel „Het fiasco van de Armée de l'Air" schreven wij eenige weken geleden over de schandelijke corruptie, welke tot Frankrijk s mm®!"" gang heeft geleid. Thans vinden wij in Fransche bladen, welke nog altijd aan het snorren zijn naar ongerechtigheden, de volgende staaltjes De bekende militaire commentator Henry Didou schrijft, dat op 1U lviei, den datum waarop het Duitsche offensief begon, Frankrijk kon beschikken over 31 moderne bommenwerpers, 64 nachtbommenwerpers en 420 moderne jachtvliegtuigen Wat betreft de samenwerking tusschen het leger en het luchtwapen nog het volgende Een leger zooals bijvoorbeeld het belangrijke zevende leger onder com mando van generaal Giraud, had in totaal 8 (zegge en schrijve acht vlieg tuigen tot zijn beschikking. Theoretisch kon generaal Girauld hulp krijgen van de Royal Air Force voor verkenningsdiensten. Maar dit was uitsluitend, theorie. In dat geval moest Giraud zich, wenden tot den Generalen Stat, welke op zijn beurt het ministerie van Luchtvaart waarschuwde. Het mi nisterie bracht het verzoek over aan het commando van de Royal Air Force in Frankrijk, dat het weer doorgaf aan de betrokken afdeeling Als deze gansche paperassenmolen was gepasseerd, had generaal Giraud de hulp ai niet meer noodig 3. JACHTVLIEGTUIGEN MET ZOEKLICHTEN. Aan hetzelfde nummer van Vliegwereld ontleenen we nog het volgende. 415

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 121