4. AMERIKA'S LUCHTSTRIJDKRACHTEN. In aansluiting op de beschouwingen over Amerika's luchtstrijd krachten, ontleend aan de Aero Digest en opgenomen in I.M.T. 1941 nr. 3 (blz. 295), ontleenen wij het onderstaande aan de Vliegwereld van 26 Februari. 416 Volgens de laatste berichten werden Engelsehe bommenwerpers tijdens aanvallen op Duitsche steden aangevallen door jagers, welke met zoeklichten waren uitgerust. Voor zoover de Britten konden nagaan, hebben zij vier van de tien verlichte aanvallers kunnen neerschieten. Het idee van zoeklichten op jaohtvliegtuigen is niet nieuw en dateert, als zoovele „nieuwigheden", reeds van den vorigen oorlog. Er gingen toen reeds stemmen op om de Britsche jachtvliegtuigen met zoeklichten uit te rusten teneinde de nachtelijke Zeppelin-raids op Londen te kunnen bestrijden. Het is echter nimmer geprobeerd, daar men geen kans zag in de toenmalige lichte vliegtuigen een dergelijke installatie in te bouwen. Tegenwoordig komt men deze technische moeilijkheden wel te boven, hetgeen bewezen is door de Duitsche pogingen. Echter is het zeer de vraag of men er succes mede zal hebben. Het ds waarschijnlijk dat deze zoeklichten een prachtig doel vormen voor escorteerende jachtvliegtuigen. Het gebruik van zoeklichten is zeer beperkt. Oorlogsschepen gebruiken ze bij nachtelijke gevechten. Echter worden deze zoeklichten (de naam is fout) nooit gebruikt om te zoeken. Men steekt ze pas aan als men zeker weet dat de schijnwerpers op het doel gericht zijn Met andere woorden eerst moet de vijand gezien zijn voor men hem gaat beschijnen. De zoeklichten worden op een oorlogsschip evenals het geschut, met richtmdddelen op het doel gericht. Als dit gebeurd is, vlammen de lampen aan en de verraste tegenstander staat in het heldere schijnsel, terwijl zijn kanonniers verblind worden. Zou men echter met die zoeklichten den horizon gaan afzoeken naar vijanden, dan loopt men een vlotte kans eerder gezien en aangevallen te worden. Hoe dus de Duitschers aan deze moeilijkheid in een vliegtuig willen ont komen, is een open vraag. Als zij inderdaad met hun zoeklichten gaan zoeken, hebben ze de meeste kans aangevallen te worden vóór hun tegenstander door hen gezien is Iedereen weet nu langzamerhand dat Amerika 'bezig is zich in zoo kort mogelijken tijd zwaar te bewapenen. Officieele cijfers geven aan dat het Army Air Corps in 1941 bijna 19.000 vliegtuigen heeft besteld. Het is echter niet bekend welke soort vliegtuigen dit zijn. In het ibegin placht het Leger de bestellingen bekend te maken, om het Amerikaansche publiek te laten zien dat men inderdaad vliegtuigen bestelde. Dit is echter reeds lang niet meer gebruikelijk. „Aviation" heeft echter een schatting gemaakt aan de hand van verschil lende gegevens. De schatting komt hierop neer Boeing „Vliegende Forten" 500 Consolidated zware bommenwerpers 350 Martin bommenwerpers 1150 Douglas bommenwerpers 1400 2 motorige jagers Douglas 400 idem Lockheed 600 1 motorige jagers Curtiss 1750 idem North American 1800 idem Republic 1000 idem Bell 700

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 122