421 nenkort zal zijn voltooid. Het tractiematerieel van de artillerie onderging aan zienlijke verbetering. De -bezettingen en de materieele uitrusting van de oliegebieden werden versterkt het aantal batterijen ter verdediging van de vlootbasis onderging uitbreiding. Eenige oorlogsbases van de militaire luchtvaart zijn geheel gereed gekomen, andere die ten deele reeds bruikbaar zijn naderen haar voltooiing. De verdediging van de vliegvelden tegen aanvallen van lucht- infanterie werd gereorganiseerd. Op Java zoowel als in de Buitengewesten werden vele stellingen gebouwd, waarin verschillende werken in gewapend beton zijn uitgevoerd. Ten slotte worden regelmatig zendingen oorlogsmateriaal, w.o. vliegtui gen, ontvangen. Te verwachten is, dat verdere uitzendingen een regelmatig verloop zullen hebben. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld, dat met voortva rendheid wordt gewerkt aan de moderniseering van het leger. Daartoe zijn belangrijke bestellingen geplaatst en gedeeltelijk afgeleverd waarbij ten volle is rekening gehouden met de ervaringen, opgedaan bij den strijd in Europa en elders, in het bijzonder voor wat 'betreft de beteekenis van tanks en duikbommenwerpers. Ook bij de opleiding en oefening wordt daar mede rekening gehouden. Uiteraard zal, zoolang het bestelde materieel nog niet volledig in Indië is aangekomen, de nieuwe uitrusting incompleet, en de oefening nog onvol maakt zijn. Hieruit mag echter geenszins worden geconcludeerd, dat het Koninklijk Nederlandsoh-Indische Leger thans niet met succes oorlog zou kunnen voeren dat zulks wel degelijk mogelijk is, toont het Grieksche leger, dat een het land binnenvallenden overmachtigen en beter bewapenden vijand wist terug te werpen. 'De uitbreiding van de infanterie en, v.wib. de genie, van de genietroepen en van den automobieldienst, draagt voorloopig een tijdelijlk karakter omdat de uiteindelijke behoefte nog niet vast staat. De militaire vooropleiding van de rijpere schooljeugd beperkt zich tot een intensieveering van de lichamelijke ontwikkeling, zonder dat oefeningen in den wapenhandel plaats hebben. (Binnenkort zullen dienstplichtige scholie ren, die reeds zijn ingelijfd doch aan wie om studieredenen voorloopig uitstel van opkomst voor eerste oefening is verleend, in den vacantietijd een mili taire opleiding bij eenige onderdeelen van het leger ontvangen, waarna zij zich verder zullen dienen te bekwamen bij de vrijwillig oefenende korpsen ter plaatse van hun inwoning Het ligt niet in het voornemen van de Regee ring, voorshands tot een verdergaande militaire training van de rijpere schooljeugd over te gaan. Zij acht zulks niet bepaald noodzakelijk, mits aan de geestelijke vorming en de opvoeding tot gehoorzaamheid en gevoel van orde en tucht de volle aandacht wordt besteed. Op het oogenblik zijn voorstellen bij de Regeering in behandeling, welke beoogen, de opleiding van burgervliegers bij een aantal vliegclubs ten bate van de weermacht op uitgebreidere schaal en systematischer dan thans ter hand te nemen. Omtrent de voor de landwachten bestemde wapens kunnen nog geen definitieve mededeelingen worden gedaan. Het ligt in de bedoeling, de land wachten aanvankelijk hoofdzakelijk te oefenen met geweren. Hierbij is er rekening mede gehouden, dat zij grootendeels bestaan uit nog nimmer militair geoefende Inheemschen, zoodat zij door aanvankelijk eenvoudige opleiding op de snelste wijze voor daadwerkelijk optreden ge schikt kunnen worden gemaakt. De aan de landwachten op te dragen taak zal dan uiteraard rekening houden met den graad van geoefendheid en de bewapening. Overigens is het niet geheel uitgesloten, dat in een later stadium de landwachten eveneens van automatische wapens zullen worden voor zien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 127