425 gevaar dat hun aanvoerwegen en misschien zelfs hun productiegebied van olie loopt. In dit verband verdient de uitlating van Roemenië's leider, Antonescu, dat in O.-Europa nimmer rust zal heerschen, voordat Trans- sylvanië is teruggeven, alle aandacht. Houdt men dit alles voor oogen dan is er ook geen reden voor pessimisme. Wij allen weten nog, wat de Joegoslavische soldaat waard is. En daarbij, dat Engeland gereed staat, hem direct te steunen zooals Amerika hem indirect zal helpen. De voorwaarden daarvoor zijn gunstig, in de afge- loopen maand nog gunstiger geworden. Want zooals minister Matsuoka bij zijn aankomst in Berlijn het prettige nieuws kon vernemen van Joegoslavië's „verraad" voor een Duitscher zijn verdragen nu eenmaal scheurpapier, maar voor een ander moeten zij heilig zijnzoo wachtte hem in Rome een verrassing op militair gebied de overgave van Keren en Harrar en de débacle bij Kreta. Men vraagt zich af, of de as zoo zoetjes aan geen geloof zal hechten aan het bestaan van zooiets als het booze oog! Bezien wij eerst de gebeurtenissen te land. Wij dienen dan dadelijk te herinneren aan de in Maart zoo herhaaldelijk vernomen vraag„Waar is het leger van gnl. Wavell?", een vraag, die eigenlijk niet juist is gesteld. Onder dezen eminenten opperbevelhebber staat immers meer dan één leger. In de eerste plaats dat in Lybië. Niemand onder ons, die niet weet, dat het de Italianen heeft teruggeslagen naar Tripolitanië. In de daar bereikte lijn is het nu al meer dan een maand in het defensief. In een volkomen passieve verdediging schuilt bij de huidige wijze van oorlog voering, vorm en omvang van het terrein in aanmerking genomen, een grootere mate van gevaar dan voorheen, althans tegenover andere tegen standers dan de Italianen. Nu zijn er berichten, die er op wijzen, dat er inderdaad andere tegenstanders zijn aangekomen het is echter wel zeer onwaarschijnlijk, dat zij drie divisies sterk zijn, zooals een telegram wilde doen gelooven. Ook zou er vrees kunnen worden geboren uit het bericht, dat de Britten een vooruitgeschoven post hebben prijs gegeven. Bestaat er voor die vrees wel reden Het gaat er maar om, of men op zijn Italiaansch verdedigt dan wel actief. En dat laatste kunnen wij waarlijk wel in vertrouwen aan gnl. Wavell en zijn onderbevelhebbers overlaten. Passief zijn hun troepen zeker niet; ruimden zij niet nog in Maart de bezetting op van het belangrijke oasen-complex Giarabub Dat het leger echter niet meer zoo sterk is als twee maanden geleden, staat wel vast. In de eerste plaats hebben de Engelschen zelf bericht, dat een deel van de troepen naar O.-Afrika is gezonden. Daar werken zij samen met andere Britsche eenheden die uit het zuiden oprukken en zijn opgerukt het is waarlijk niet gering van Kenya naar Mogadisjoe en vandaar over Djidjiga naar Harar, later nog naar Diredawa. Belgen en Vrije Franschen vallen aan uit het w., andere Britsche troepen zijn in Berbera geland, de Abessijnen komen in steeds grooter getale in opstand, de in Erythrea opereerende Engelschen hebben Keren en daarna nog Asmara bezet. Het Italiaansche Imperium in O.-Afrika stort ineen. Somaliland verloren, Britsch Somaliland prijsgegeven, Erythrea bijna geheel door de Engelschen vermeesterd, Addis Abeba ingesloten. De Keizer-Koning te Rome is welhaast nog slechts koning. Van meer belang is, dat hoe meer de ineenstorting van het imperium wordt verhaast, hoe eerder en hoe meer Britsche troepen er vrij komen. Misschien zal daarmede het offensief in N.-Afrika worden hervat. Misschien ook zullen zij slechts ten deele daarheen gaan om het defensief te ver sterken en voor de rest elders worden ingezet. Misschien tenslotte zullen zij geheel naar dat „elders" gaan. Waar dat „elders" dan is Ongetwijfeld daar, waar reeds een ander deel is heengegaan van d-e troepen, die de Italianen uit Lybië en Cyrenaica hob- ben geveegd. Maar daarmede is de gestelde vraag, de kern van de vraag, waar gnl Wavell's leger is, nog niet beantwoord. Een Amerikaansch nieuws-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 131