426 bureau wist te vertellen, dat het „elders" in Griekenland ligt. Gesteld dat het waar is, is Griekenland toch nog al uitgestrekt. Men kan dus verder gaan met gissen. Er zijn natuurlijk vele mogelijkheden, van minder waar schijnlijke tot waarschijnlijkste toe. Maar gissen blijft het en men kan waar lijk van de personen, die de operaties leiden, niet verwachten, dat zij Hitier het genoegen zullen doen, hem te vertellen, waar zij hun troepen concentreeren. Dat moet hij zelf maar zien uit te zoeken. Met dat al toont de korte schets van den toestand toch wel, dat de over winningen in Oost-Afrika niet gelegener konden komen. Hetzelfde geldt vcor de groote Britsche overwinning ter zee. Wij zouden haast zeggen dat het tijdschema hier klopt. Er is, mochten vrijgemaakte troepen naar Griekenland worden gebracht, nog een ander feit, dat nadere beschouwing verdient. Die troepen moeten over zee worden gevoerd. Dat vervoer eischt twee dingenscheepsruimte en bescherming. Op het eerste punt zullen wij niet ingaan het groote gewicht daarvan is duidelijk. Maar wat het tweede betreft, ook hier valt te zeggen, dat de jongste overwinning niet gelegener kon komen. En wat voor een overwinning Kwam het bericht niet uit Engelschen mond, wij zouden niet gelooven dat de eene partij een slagkruiser, drie kruisers en drie jagers verloor om nog niet te spreken van de steeds nadruppelende verliezen men raakt bijna den tel kwijt en de andere partij geen dooden en geen gewonde had te betreuren. Heeft de wereld ooit eerder van een dergelijke overwinning gehoord Het is meer dan een overwinning, het is een gena deslag voor de Italiaansche vloot. Wat opent dit al niet voor perspectieven Een veiligen overtocht van troe pen van Egypte naar Griekenland de mogelijkheid, zonder gevaar schepen te kunnen zenden naar een verder Oosten, naar het w. van de Middelland- sche Zee, waar lieden, die wij nauwelijks Franschen durven te noemen, meer en meer de neiging vertoonen, hand- en spandiensten voor hun overweldigers te verrichten, of nog verder naar het w., zoo de bevoorrading beter verze kerend van het centrum van tegenstand, Engeland. Tot zoover de belangrijkste gebeurtenissen van de maand. Daarnaast ver dienen nog enkele andere feiten vermelding. In de eerste plaats dat de ernst van de Duitsche anti-blokkade ook tot uitdrukking kwam in de hevige luchtbombardementen van Engelsche havengebieden. De Duitschers schijnen ook hier te hebben geleerd van hun tegenstanders, die zich van het begin af en ook in Maart steeds weer hebben gericht tegen vitale objecten. Dan een eeresaluut voor de 18 mannen, die in Nederland het leven lieten omdat zij op hun wijze streden voor vrijheid en recht. Vae victis. Nog heeft de Duitscher de macht en dus zijn recht. Maar eens zal de tijd komen, dat ons recht weer heerscht. En dan ook, voor al wie schanddaden bedreef wee den overwonnene Vermelding verdient ook de komst van gnl. Dill, den chef van den Brit- schen imperialen staf, en minister Eden naar Egypte, Griekenland en Turkije. Wat laatstgenoemd land betreft voorts de mededeeling van Moskou, het niet te zullen hinderen in een verdediging tegen derden. Rusland's belangen bij de Dardanellen komen hier al duidelijk om den hoek kijken. Tot besluit nog een gebeurtenis in den Pacific. Amerikaansche oorlogs schepen bezochten N.-Zeeland en Australië. Waarheen zij na afloop van dit bezoek gingen of gaan, werd niet gezegd. Wij zijn benieuwd, waar ze „t.g.t." opduiken. Minister Matsuoka misschien ook, maar voorloopig heeft hij al ruim voldoende stof ter overdenking opgedaan tijdens zijn verblijf in Berlijn en Rome. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 132