Archipel een groeiende ongerustheid had kunnen constateeren, maakte zich daarvan tot tolk hij het comité dat het initiatief tot het oprichten van stadswachten had genomen. Dit comité wendde zich in Augustus tot den Legercommandant met de suggestie, over te gaan tot het oprichten van landwachten. In deze oprichting kon, evenals zulks met de stadswachten het geval was, een middel worden gezien om op korten termijn te geraken tot een welkome versterking van de landsverdediging. Immers, de ervaringen, opgedaan bij de overweldiging van Neder land, hadden geleerd, welk een verlammende invloed uitgaat van het optreden in den rug van het leger van al dan niet met een 5de colonne samenwerkende -door de lucht aangevoerde troepen. Het optreden van deze troepen nu kan het beeld vertoo- nen van een min of meer regelmatige, geordende militaire actie, welke eerst zal kunnen aanvangen, nadat de verspreid neerdalende vijanden zich tot troepeneenheden hebben vereenigd, dan wel het karakter aannemen van een georganiseerde terreur tegen de burgerbevolking. In beide gevallen is het gunstigste tijdstip voor een tegenactie de periode gedurende en kort na de landing (neerdaling)op welk oogenblik de vijand nog in een zekere mate van weerloosheid verkeert. In die periode kunnen eenige goede schutters 's vijands bedoelingen volkomen doen mislukken. Gaat deze gelegenheid ongebruikt voorbij en heeft de vijand daardoor de kans gekregen, zich te organiseeren of zich onder de bevolking te mengen, dan kan slechts een krachtig militair optreden uitkomst brengen. Het is dus wenschelijk, het geheele achterland te bedekken met een net van gewapende groepen. Hoe dichter het net is, hoe grooter de kans dat de vijand op het gunstigste tijdstip kan worden bestreden. Gelet op de zeer eenvoudige taak waarom het hier gaat, is het mogelijk, daarvoor afdeelingen te bestemmen, welke geen grondige militaire opleiding hebben gehad, mits in elke afdeeling een goede samenhang bestaat doordat de daartoe behoorende personen elkaar goed kennen en vertrouwen. In dit licht bezien viel het streven van de bewoners van het platte land, zich voor gewapenden weerstand te organiseeren, dan ook slechts toe te juichen. De Regeering gaf er gaarne gehoor aan en machtigde den Legercommandant in November, over te gaan tot het oprichten van landwachten. Dat daarmede in 1940 nog geen begin kon worden gemaakt is een gevolg van de om standigheid, dat eerst eenige vraagstukken dienden te worden opgelost, welke zich nog niet eerder hadden voorgedaan doordat zij in hoofdzaak een gevolg zijn van het landelijke karakter van het jongste instituut. Als basis waarop een organisatie zal moeten worden opgebouwd, werd aan de landwachten de taak toegedacht van bestrijding van parachutisten en 5de colonne in het gebied van de eigen onder- 317

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 13