niet op. Want ook het R.I. IV bevat slechts bepalingen van zuiver technischen aard, en is dan ook meer te beschouwen als een reglement dan als een voorschrift. En wat te denken van den sergeant, die op de vraag, welke formaties de groep in het terrein kan aannemen, antwoordde „De linie met tweeën, de linie met eenen, en de verspreide linie". Hij, die een vrouwenziekte oploopt, is tijdelijk ongeschikt voor den dienst te velde, verzwakt daardoor de kracht van het leger, en handelt dus in strijd met de krijgstucht. Had hij de hygiënische voorschriften stipt nageleefd, dan zou hij dus doende een juist begrip hebben getoond van zijn verplichtingen tegenover de weermacht. Met eenige wijzigingen is het voorbeeld van den strijd om Bondjol ook geschikt te maken voor de burgerij. De Indische krijgsgeschiedenis, in woord, beeld, kaart1) e ngeschrift aan de bevolking voorgehouden, kan niet anders dan de nationale een heidsgedachte stimuleeren. Zij maakt onze soldaten tot bewuste verdedigers van het imperium, de burgerij tot een vurig aan hangster van de nationale zaak en allen tot dragers van een sterke innerlijke overtuiging. En daardoor bereidt zij de bevolking voor voor een snelle inschakeling in de landsverdediging. Dit vereen voudigt de tegen vijandelijke valschermtroepen en een eventueele 5e colonne te nemen maatregelen en, mocht het eenmaal zoover komen, ook de aanvulling van geleden verliezen. (Wordt vervolgd). J) Zie bijvoorbeeld kaart a op blad 10 in de „Atlas van Tropisch Nederland waarvan een dankbaar gebruik is gemaakt bij de vervaardiging van de achter in dit nummer opgenomen schetskaart. 328

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 24