5. HET LEGER MOTORISEERT Eigenlijk zouden wij moeten schrijven het leger motoriseert en mechaniseert verder. Immers, het besluit tot motoriseering en mechaniseering dateert niet van vandaag of gisteren. Daarvan getuigt het materieel, waarvan in dit tijdschrift reeds vóór 1940 afbeeldingen werden opgenomen. Sprekender nog was hetgeen reeds de wapenschouwing bij de overgave van het legercommando op 26 Juli 1939 doch vooral die ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Militaire Willemsorde op 30 April 1940, aan den vooravond van den inval in Nederland, gaf te zien vechtwagens, pantserauto's, tractoren met panterafweergeschut en lichte lucht- afweerwapens, lichte auto's waarop luchtdoelmitrailleurs, trek auto's met houwitsers en licht en zwaarder luchtdoelgeschut, ge motoriseerde zoeklicht-, pionier- en pontonafdeelingen. Sindsdien is niet stil gezeten. Integendeel. Motoriseering en mechaniseering hebben belangrijke nieuwe vorderingen gemaakt. Honderden vrachtauto's zijn in Indië ineengezet en door het leger overgenomen, een belangrijk aantal vrachtauto's werd hier te lande omgebouwd tot gepantserde auto's, aanzienlijke zendingen ander materieel kwamen aan. Geschut werd op een modem onderstel geplaatst (Buquor adaptor), waardoor het thans zonder transport wagen geschikt is voor getrokken vervoer met hooge snelheid, en voorzien van het nieuwste type trekauto, dat ook in het terrein een groote mate van beweeglijkheid bezit. En nog is hiermede het gestelde einddoel niet bereikt. Nog in dit jaar staat het tankwapen een aanzienlijke uitbreiding te wachten. Het tractiematerieel van de artillerie zal verder worden verbeterd door aan alle trekauto's het bekende trado-onderstel aan te brengen met op de zitplaats van den bestuurder te bedienen treklier. Meer kan voorloopig niet worden medegedeeld. Bijgaande foto's geven een indruk van de jongste aanwinsten en van het optreden met reeds eerder ontvangen materieel. 340

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 36