1. MONUMENTEN SERIE. MONUMENT TE PANTON LABOE. Dit gedenkteeken is opgericht ter nagedachtenis aan de mili tairen, gevallen bij den klewangaanval te Simpang Olim op 22 Augustus 1902 en den overval te Meurandeh Paja op 26 Januari 1905. Op eerstgenoemden datum marcheerde een transport, sterk 20 militairen, 7 dwangarbeiders en 2 pikoelpaarden, van Grong2 naar Panton Laboe. Het gebruikelijke pad voerde nabij Meunasah Djero door meer dan manshooge alang2 naar en door een klein bosch. Toen de patrouille dit te 12.15 naderde, werd daaruit op de spits een schot gelost, dat den commandant, een inheemsch korporaal, door beide bovenbeenen ging. Onmiddellijk daarop werd de patrouille van alle zijden besprongen door een bende van 40 a 50 man, die zich op 2 m van het pad in de alang2 had verborgen. In minder dan geen tijd sneuvelden 7 Inl. fuseliers, terwijl de sgt. van Eijk, 2 Eur. en 2 Inl. fuseliers en 4 dwangarbeiders werden gewond. De Eur. fuselier Portier, die ongedeerd was gebleven, verjoeg een vijftal Atjehers, die een tweeden aanval waagden om de gewonden af te maken en hun wapens mede te nemen, en schoot een anderen Atjeher neer, die sgt. van Eijk trachtte te dooden. Daarna zond hij de niet gewonde dwangarbeiders naar Panton Laboe om hulp te halen, nam met drie ongedeerde Inl. fuseliers de grendels uit de geweren van de dooden en gewonden en ver zorgde de laatsten zoo goed mogelijk. De uitgezonden dwangarbeiders wisten Panton Laboe inderdaad en snel te bereiken, waardoor reeds na 2 uur een 40 man sterke afdeeling ter plaatse aankwam voor het verleenen van hulp. (Zie voorts Aanh. V.P.T.L., blz. 65.) De overval te Meurandeh Paja (nabij het huidige boorterrein van de B.P.M. bij Sampoi Niët) verliep als volgt. Te eerstgenoemder plaatse was begin 1905 een groep infanterie gelegerd, sterk 17 man onder commando van een Europeesch sergeant, met opdracht, toezicht op en dekking van wegarbeid. Deze groep verbleef in de meunasah, welke op palen stond en slechts langs één trap was te bereiken. Daar de bevolking zich goedgezind had getoond, werd voor de bewaking van het bivak overdag volstaan met een planton. 307

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 3