347 1936 tot onbeweeglijkheid noopte, die ons dwong tot algeheel lijdelijk toezien bij de annexatie van Oostenrijk door Duitschland, die ons in September 1938 en daarna dn Maart 1939 noopte, de Tsjechen in den steek te laten, moest ons onvermijdelijk noodzaken, in September 1939 slechts op grooten afstand getuige te zijn van den Duitschen inval in Polen, zonder dat wij iets anders konden doen dan op de kaart den vijandelijken opmarsch volgen. II. Om de ware toedracht in het juiste licht te stellen het systeem, „een gewapend volk uitsluitend voorbereiden op verdediging van eigen land", was tot het huidig conflict slechts te rechtvaardigen met het argument, dat voor een vredelievend Frankrijk het eeniigste probleem bestond uit het verzekeren van de veiligheid van het eigen grondgebied. Inderdaad is slechts dit het doel geweest van de wetten van 1927 en 1928 die ten grond slag liggen aan de militaire organisatie van het land. Indien wij geen belangstelling zouden hebben gehad in hetgeen zich in het overige deel der wereld afspeelde, zou het a priori begrijpelijk zijn, dat wij onze militaire krachten slechts beperkten tot hert houden van den vijand buiten de lijn onzer forten. Door onze actieve bevolking te wapenen zonder haar evenwel in beweging te zetten, door het grootste deel van het Fransche kapitaal te doen verdwijnen in beton onder den -grond, door de steden en dorpen te ontvolken onder het motief, ze te willen beschermen, door het eens en voor al aanvaarden van de strategie, die zich bepaalt tot het ontvangen van slagen zonder deze terug te geven, kunnen wij voor een bepaalden tijd onze fronten handhaven. Wij twijfelen echter niet -of het uiteindelijke resultaat zal wel zeer onzeker zijn. Inderdaad, mocht de vijand voor het oogenblik nog geen gemechaniseerde macht hebben samengesteld, sterk genoeg om onze verdedigingsliniën te doorbreken, zoo wijst alles er toch op, dat hij hieraan met alle beschik bare krachten arbeidt. De overweldigende successen, die hij in Polen heeft weten te bereiken, dank zij zijn gemotoriseerde eenheden, zullen hem zeker aanmoedigen, krachtig op den ingeslagen weg voort te gaan. Wij moeten ons wel bewust zijn, dat de Maginot-linie kan worden gepasseerd, wat ook de versterkingen zijn, die zij heeft en zal kunnen bevatten, en hoeveel infanterie en artillerie er ook plaats zullen kunnen vinden. Het hiertoe geëigende aanvalsmiddel is inderdaad aanwezigDe techniek en de industrie zijn tegenwoordig zeker in staat, tanks te construeeren, die in massa ingezet zo-oals hert moet onze actieve en passieve verdedigings middelen zouden kunnen -overwinnen. Het is voor deze machines slechts een kwestie van pantsering, van bewapening en van manoeuvreervaardig heid, eigenschappen, waarvan zij gemakkelijk kunnen worden voorzien in een juiste verhouding tot haar gewicht. De oude strijd tusschen ka nonnen en pantsering is nu overgebracht naar de worsteling tusschen tanks en stellingen. Zoo als vroeger geen dekking kon worden gebouwd, of er was wel een kanon zij het van 420 mm te construeeren, dat in staat was, ze te vernietigen, zoo kunnen thans tanks worden vervaardigd, die eiken tegenstand weten op te ruimen. Groote aantallen tanks, die samenwerken met talrijke vliegtuigen, hebben bovendien boven artillerie het voordeel, zich te kunnen concentreeren en verspreiden, en in het algemeen op een breed en diep frcnt binnen zeer korten tijd te kunnen ingrijpen. Voorts kunnen zij een vervolging zeer snel en doeltreffend inzetten, terwijl bij het gebruik van kanonnen daar entegen veel tijd noodig is om in stelling te komen, munitie aan te voeren, vuren voor te bereiden en af te geven. Bovendien kan artillerie de uit werking van de door haar vuur veroorzaakte vernielingen nimmer zichzelf ten nutte maken, terwijl zij niet in staat is zooals tanks en vliegtuigen

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 47