Den 26en Januari 1905 omstreeks 17.30 kwam de peutoeha met een zekeren Si Gam bij den bivakcommandant klagen, dat de bevolking niet wilde werken, waarop de sergeant hun opdroeg, de onwilligen bij hem te brengen. Zij kwamen kort daarop terug met 15 man, waarvan een gedeelte klappers droeg. Op dat oogenblik bevonden verschillende militairen zich in de méunasah, terwijl van de anderen, die allen hun wapens boven hadden laten liggen, een deel bezig was met koken. Nadat de sergeant toestemming had gegeven, allen binnen den pagger te laten komen, bood de peutoeha de klappers ten geschenke aan en noodigde hij de zich in de méunasah verblijvende militairen uit, naar beneden te komen om eveneens klapperwater te drinken. Allen gaven hieraan gevolg met uitzondering van een Eur. korpo raal en een Eur. fuselier. Daarop begaven de peutoeha en Si Gam zich, beiden gewapend met sikin en rentjong, naar boven, waar zij een gesprek aanknoopten met de twee Eur. militairen. Toen nu beneden allen ongekleed en ongewapend bezig waren met koken en het drinken van klapperwater, viel de peutoeha den korporaal en Si Gam den fuselier onverhoeds aan en verwondden zij hen. Daarna wierpen zij de trap om, zoodat niemand meer boven kon komen. Dit was het sein voor den algemeenen aanval. Slechts eén Inl. fuselier wist daaraan te ontkomen en zich bij den troepen commandant te Sampoi Niët, mj. Swart, te melden. Alle overigen werden afgemaakt. MEDEDEELING VAN DE REDACTIE-COMMISSIE VAN HET WETENSCHAPPELIJK JAARBERICHT. Werden na September 1939 reeds geen Duitsche militaire tijd schriften meer ontvangen, het verloop van den oorlog in het voorjaar van 1940 heeft op dit gebied tot gevolg gehad, dat na April van het vorige jaar nog slechts Amerikaansche en hoogst enkele Engelsche vakbladen zijn aangekomen. Daarmede is de basis aan de meeste en aan een groot deel van de overige hoofd stukken van het Wetenschappelijk Jaarbericht ontvallen. Dit zal derhalve voorloopig niet verschijnen. De hoofdstukken of gedeelten van hoofdstukken, die den in vloed van evenvermelde omstandigheid niet ondergaan, zullen behoudens dat over landsverdediging, hetwelk om begrijpelijke reden evenals ten vorigen jare achterwege dient te blijven worden opgenomen in het Indisch Militair Tijdschrift. Namens de Redactie-commissie, R. BAKKERS. 308

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 4