351 zijn lange-afstand-bommenwerpers vereischt om economische objecten in het achterland van den vijand te vernietigen. De samenwerking van deze strijdkrachten op den grond en in de lucht zal de mogelijkheid openen, op enorme schaal te manoeuvreeren, het vijandelijke front te doorbreken en diep in het binnenland door te dringen, mits zij onder éénhoofdige leiding en geconcentreerd optreden. De samenwerking van land-, lucht- en zeestrijdkrachten zal tenslotte een geheel nieuwe strategie doen ontstaan, die zich over onmetelijke af standen en met groote snelheden zal kunnen laten gelden. De vergrooting van den actieradius dezer strijdkrachten zal uiteraard de uitbreiding van de operatieterreinen met zich brengen, met als gevolg, een diepgaande wijziging van de in het conflict te volgen politieke gedragslijn. De ont wikkeling der mechanische oorlogvoering, parallel gaande met de uitbrei ding van de economische worsteling, zal vele thans nog passieve gebieds- deelen der wereld noodzakelijkerwijze in den strijd 'betrekken. Dit is echter een onvermijdelijk gevolg van deze evolutie. Het voornaamste vraagstuk blijft echter, er partij van te trekken ten bate van ons zelf in stede van de voordeelen dn handen van den vijand te laten. In1 ieder geval moet het Fransche volk niet de illusie koesteren, dat de huidige onbeweeglijkheid van het leger in overeenstemming is met het karakter van den oorlog van thans. Het tegendeel is waar. De motor vormt met de moderne middelen tot vernietiging een gevechtskracht, produceert een snelheid, en bestrijkt een operatieterrein, zooals dit confhet vroeg of laat zal laten zien door grootsche aanvallen, verrassingen, doorbraken en vervolgingen, waarvan de heftigheid en het tempo de snelste operaties uit de krijgsgeschiedenis vele malen zullen overtreffen. Terwijl de geweldige massa's Franschen, Engelschen, Duitschers en Russen een totaal van 20 millioen man gemobiliseerd tegenover elkaar hebben gelegen zonder gedurende 5 maanden ook maar iets positiefs te hebben bereikt, heeft men in Polen gezien, dat een wilde stroom van tanks en vliegtuigen in twee weken tijds een geheel leger van 12 maal honderdduizend man vernietigde men heeft gezien, dat talrijke groepen vliegtuigen dood en vernieling brachten in de oorlogvoerende landen men heeft de zeestrijdkrachten in alle uit hoeken der zeeën zien ageeren men heeft gezien, dat de publieke opinie in de Oude en de Nieuwe Wereld in hevige mate belang stelde in de open baringen der gemechaniseerde krachten, omdat het volk hierin instinctmatig het essentieele van de macht der wapenen aanvoelt. Laten wij ons hierin toch niet vergissen. De thans begonnen strijd kan zeer zeker de uitgebreidste, de ingewikkeldste en de heftigste zijn van alle tot nu toe gevoerde oorlogen. De politieke, economische, sociale en moreele crisis, die wij heden beleven, is zoo diepgaand en toont een dusdanig alom tegenwoordig karakter, dat zij noodlottigerwijze zal eindigen in een volledige omzetting van de verhoudingen van de menschen 'en van de staten onderling. De over ons regeerende duistere machten hebben aan deze wereld revolutie een militair instrument gegeven gemechaniseerde legers in juiste verhouding tot haar geweldige afmetingen. Het is hoog tijd dat de Franschen hieruit hun conclusies trekken. Als altijd zal de nieuwe orde géboren worden uit veldslagen en ieder volk zal hiervan zijn deel krijgen, dat in overeenstemming is met de kracht en het succes van zijn wapens.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 51