Sinds eenigen tijd is dan ook ten aanzien van de schetskaarten een andere weg ingeslagen door het onderhanden nemen van de „Algemeene Schetskaart van Nederlandsch-Indië". GRONDSLAGEN VAN DE NIEUWE SCHETSKAART. De grondslagen hiervan zijneen uniforme en vrij groote schaal, een uniforme bladindeeling en een eenvoudig reproductie procédé, dat het herhaaldelijk bijgewerkt herdrukken van de bladen mogelijk maakt. Als schaal isl: 200.000 gekozen. Bij deze schaal kunnen bijna alle details, ook van de opnemingen op 1100.000, nog dui delijk voorgesteld worden, terwijl de eveneens talrijke opnemingen en schetsen op 1250.000 slechts weinig vergroot behoeven te worden. Alleen in bijzondere gevallen wordt een andere schaal gebruikt, bijvoorbeeld daar, waar het belang van het gebied of de zeer gedetailleerde gegevens een grootere schaal noodig maken (Minahasa, Towoeti-meer, omgeving van Manokwari, alle op 1:100.000). Voor de bladgrenzen wordt hetzelfde algemeene systeem van parallellen en medianen toegepast als voor de topografische kaarten, doch met een onderlingen afstand van 40'. Hierdoor is dezelfde nummering bruikbaar en kunnen de bladen aan topogra fische kaarten aansluiten. Slechts bij uitzondering wordt ook hier van afgeweken. Voor de reproductie worden de kaarten op calques geteekend, waarvan door doorlichten zinken drukplaten gemaakt worden. Deze worden op de offsetpers afgedrukt en wel in bruin, om het bijwerken met inkt of potlood in het terrein te verge makkelijken. De calques laten een herhaaldelijk corrigeeren toe en het drukprocédé is zoo goedkoop, dat telkens, zoodra een aantal aanvullingen is aangebracht, een herdruk mogelijk is. Deze vorm van schetskaarten is, voor zoover ons bekend, in Indië het eerst toegepast in 1924 bij een aantal schetskaartbladen van Midden Borneo deze reeks is toen echter niet voortgezet. Daarna werd in 1936 op initiatief van den kapt. A. Kint een aantal bladen van oostelijk Nieuw-Guinea samengesteld. Deze bladen zijn op een schaal van 1250.000 uitgegeven, daar de meeste gegevens ook die schaal hebben, en zijn begrensd door Greenwich-meridianen, zoodat ze niet in het overige bladsysteem passen. Eveneens in 1936 werden eenige bladen op 1100.000 van de Minahasa en van Manokwari samengesteld. In 1938 tenslotte werd het plan opgevat voor de „algemeene schetskaart", de samenhangende serie schetskaartbladen, die het geheele nog niet opgenomen gebied van den Archipel zal omvatten. AARD DER GEGEVENS. Voordat met het samenstellen kon worden begonnen moesten eerst zooveel mogelijk alle gegevens verzameld worden. Een deel 354

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 54