hiervan bevindt zich in de archieven van den Topografischen Dienst zelf, o.a. al het materiaal dat gediend heeft voor de vroegere schetskaarten. Voor het grootste deel zijn dit militaire patrouille- kaarten en schetsen van bestuursambtenaren. Volledig bleek dit archief echter allerminst te zijn. Bij andere diensten, vooral bij den Mijnbouw en het Boschwezen, lag veel materiaal, dat bij den Topografischen Dienst ontbrak. Doch ook militairen en bestuurs ambtenaren waren voortgegaan met opnemingen tijdens patrouilles en toumées en deze waren moeilijker te verkrijgen, daar vaak niet bekend was, waar deze hadden plaats gehad. Vermoedelijk is dit materiaal ook nu nog niet geheel volledig bijeengebracht het ontbrekende kan echter tegelijk met het aanvullen in het terrein in de kaarten verwerkt worden. Verder is gebruik gemaakt van de wetenschappelijke literatuur en van veel waardevol ma teriaal, dat ontvangen werd van maatschappijen en particulieren, terwijl tenslotte vaak van kenners van het terrein nog mondelinge inlichtingen werden verkregen. De aard van het verzamelde materiaal is buitengewoon hetero geen. Voor een deel zijn het goede opnemingen met de berg- boussole, verder metingen met kleine instrumenten; welke, vooral als deze een vrij dicht net vormen, nog een behoorlijken graad van betrouwbaarheid bereiken daarnaast vindt men echter ook zeer schematische schetsen, soms zelfs naar de herinnering ge maakt en uit een paar ruwe lijnen bestaande. Ook deze kunnen echter nog waarde hebben. Ze kunnen soms ingepast worden tusschen betere meetlijnen en zoo een grootere nauwkeurigheid krijgen, maar ook als dit niet het geval is, kan een dergelijke schets belangrijk zijn als deze het eenige gegeven is, dat van een bepaalde streek bekend is. De meest schetsmatige gegevens, zelfs mondelinge geruchten1) zijn altijd nog beter dan een witte plek op de kaart. Bovendien vormen dergelijke vage aanduidingen op een kaart voor de gebruikers een prikkel om in het terrein betere gegevens te verzamelen. WIJZE VAN TERREINVOORSTELLING. Als regel wordt op de nieuwe schetskaarten de wijze van ter reinvoorstelling van de oorspronkelijke gegevens onveranderd overgenomen, zoodat op de kaarten dan ook gedeelten met berg- arceering, met tranches en met alleen hoogtepunten met elkaar 355 Zoo ligt er bijvoorbeeld een meer in Zuid-Oost Celebes, het Hioeka-meer, dat slechts op één gebrekkige schets voorkomt en waarbij het niet goed mogelijk is, dit ten opzichte van de nieuwe en afwijkende gegevens in de omgeving in te passen. Het is tenslotte op een vrij willekeurige plaats gestippeld op de kaart gezet, om de aandacht op het bestaan van het meer te vestigen. Voorbeelden hiervan bij Kol. Ed. de Martonne, Cartographie coloniale, blz. 99 ook voor Nederlandsch-Indië van belang (zie b.v. Jaarv. Top. Dienst 1938, blz. 77 voetnoot).

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 55