afwisselen. Alleen als het reliëf op de oorspronkelijke schetsen is voorgesteld door een schaduwing, welke minder gemakkelijk is te reproduceeren, of door schematische vormlijnen, die met hoogtelijnen verwisseld kunnen worden, wordt deze reliëfvoor stelling vervangen door een bergarceering, die de oorspronkelijke teekening zoo nauwkeurig mogelijk weergeeft. Ook een zeer dichte bergarceering van het origineel wordt versoberd, om op de kaart open ruimte voor latere aanvullingen te houden. Ook bij de andere details wordt in de wijze van voorstelling zooveel mogelijk de mate van zekerheid, waarmede deze bekend zijn, uigedrukt. Terwijl bij sommige oorspronkelijke gegevens de rivieren reeds onderscheiden zijn in gemeten en niet-gemeten (gestippelde) rivieren, kan men bij de meeste schetsen slechts door vergelijking met andere gegevens uitmaken of een rivier vol of gestippeld voorgesteld moet worden. In geen geval wordt, zooals dat vroeger wel is voorgekomen, het kaartbeeld „mooier" gemaakt dan met de gegevens overeen komt. De nieuwe schetskaarten moeten een geheel objectief beeld geven van wat bekend is, zoodat men aan de hand van de kaarten dadelijk kan zien waar een nadere verkenning in het terrein het meest noodig is. Zelfs is bij het samenstellen gebleken, dat er ook buiten Nieuw-Guinea nog vrij groote witte plekken op de kaart voorkomen, weliswaar in grootendeels of geheel onbewoond bergland. De objectiviteit wordt ook bevorderd door op elke kaart te vermelden van welke gegevens de details afkomstig zijn. Dit ge beurt niet alleen door een opgave der gebruikte bronnen, maar ook door een diagram, dat met verschillende signaturen van elk deel van de kaart aangeeft, waaruit dit is samengesteld. Uit meer dan één schets samengestelde gedeelten verkrijgen de gecombi neerde signatuur. Hierdoor kan men later van elk twijfelachtig details op de kaart de herkomst nagaan en de oorspronkelijke bron raadplegen. Figuur 1 geeft een voorbeeld van een dergelijk „diagram der gebruikte gegevens", in dit geval van blad Boengkoe (nr. 82-83/XXVI-XXVII) Tenslotte worden de nieuwe schetskaarten ook nog in het terrein bijgewerkt. Na het samenstellen en teekenen worden voorloopige afdrukken van de bladen aan de bestuursambtenaren en detache mentscommandanten, onder wie het voorgestelde gebied ressor teert, gezonden, eerst slechts met het verzoek om deze volgens hun eigen terreinkennis aan te vullen en te verbeteren en om 356 b In andere landen heeft men wel bij elk schetskaartblad een afzon derlijke toelichting uitgegeven, waarin de voor dat blad gebruikte gegevens besproken worden, b.v. bij de bladen van Zuid-Amerika op 1 1.000.000 van de American Geographical Society en bij de verkenningskaart van Fransch West-Afrika op 1 500.000 bij deze laatste kaart is ook een compleet register van alle gegevens gepubliceerd, dat eenige duizenden nummers omvat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 56