HET SAMENSTELLEN DER SCHETSKAARTEN. Het woord „samenstellen" is op het maken van een dergelijke schetkaart wel in den meest letterlijken zin van toepassing. Het is een aan elkaar passen, combineeren en zoo noodig vervormen van alle mogelijke verschillende gegevens totdat tenslotte één kaart ontstaat, waarbij van elk detail moet worden overwogen welke waarde het heeft, welke fouten het mogelijk kan bevatten, in hoeverre het geoorloofd is het te wijzigen en tenslotte hoe en waar het op de nieuwe kaart moet worden overgebracht. Reeds eeuwen lang is dit critisch interpreteeren en compileeren van op zichzelf gedeeltelijk twijfelachtige gegevens door kartografen beoefend. Vroeger misschien zelfs nog meer dan tegenwoordig immers voordat ook buiten Europa op grootere schaal topogra fische opnemingen of althans verkenningen plaats hadden, moesten alle kaarten van landen buiten Europa op deze wijze samen gesteld worden. Het is daarom wel opmerkelijk hoe weinig wetenschappelijke literatuur over dezen vorm van kartografie bestaat. Daarvoor berust dit werk te veel op ervaring elk geval dat zich voordoet, is zoo verschillend van het vorige, dat algemeene regels moeilijk zijn te geven Ook bij de hier volgende richtlijnen, die ontleend zijn aan de ervaring met de Indische schetskaarten, was het noodig, zeer algemeen te blijven en toch gelden ook deze regels nog slechts voor een beperkt aantal gevallen. Er is nog overwogen om de hier gegeven algemeene beschou wingen aan werkelijke voorbeelden uit de practijk te demon- streeren. Hiervan is echter afgezien, eenerzijds omdat de argu menteering, waarom in een bepaald geval een bepaalde oplossing gekozen is, door het groote aantal factoren, dat hierbij een rol speelt, zeer uitvoerig zou worden, anderzijds omdat bij elk voor beeld uit de werkelijkheid met verschillende algemeene regels tegelijk rekening gehouden moet worden en dit daardoor als illustratie minder geschikt wordt. Daarom hebben wij er ons toe bepaald om een kaart van een denkbeeldig terrein te geven, waarin een aantal veel voorkomende problemen tot een meer elementairen vorm zijn teruggebracht. Deze kaart (plaat I) is een verkleinde weergave van een onlangs gemaakte oefenkaart voor kartografen, in verschillende opzichten echter nog weer sterk vereenvoudigd. In de eerste plaats zijn de veronderstelde oorspronkelijke gegevens reeds alle op dezelfde schaal en op ongeveer hun juiste plaats wergegeven, doch ieder in een verschillende kleur (plaat I A). Verder zijn de aardrijkskundige namen vervangen door letters. De namen, die de oorspronkelijke gegevens met elkaar gemeen hebben, zijn op plaat I A met eenzelfde letter aangegeven, doch in de kleur van het bijbehoorende gegeven. Tenslotte zijn ook de i) Ook M. Eckerts uitvoerige „Kartenwissenschaft" bevat hierover slechts weinig. 358

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 58