9. LEGERSPALKEN J) door G. KLOOSTERHUIS, Officier van Gezondheid 1ste klasse. De stelling, dat de beenbreuken van de ledematen als het belangrijkste object van den oorlogschirurg kunnen worden beschouwd, lijkt aanvechtbaar. Immers, op het eerste gezicht schij nen verwondingen van hoofd en romp ons van grooter belang dan die van armen en beenen, omdat wij gewend zijn, de aan schedel, borst of buik toegebrachte letsels als ernstiger te beschouwen dan de door een even sterk geweld ontstane kwetsuren van de ledematen, aangezien bij de laatstbedoelde verwondingen minder kans bestaat op beschadiging van voor het leven gewich tige organen. Hoe juist deze vergelijking ook moge zijn voor vredesomstan- digheden, op het oorlogsterrein gaat zij niet op, om de eenvoudige reden, dat de oorlogsletsels aan hoofd of romp meestal dermate ernstig zijn, dat zij door chirurgisch ingrijpen in den regel nauwe lijks meer gunstig kunnen worden beïnvloed, hoe goed de organen voor de hulpverleening ook zijn georganiseerd en uitgerust. De uiterst slechte kans op herstel noodzaakt ons als het ware, de juistgenoemde letsels, zooal niet te verwaarloozen, dan toch als minder belangrijk te beschouwen. Hiermee wil niet zijn gezegd, dat de slechte kans op herstel van een bepaald letsel ons ertoe moet doen besluiten, de aandacht ervan af te wenden. Integendeeléén van de redenen waarom schotverwondingen van de lange pijpbeenderen en speciaal die van het bovenbeen steeds de bijzondere aandacht van leger- chirurgen hebben gehad, is juist de hooge sterfte, welke zij tot gevolg hebben. Het verschil in waardeering tusschen deze ver wondingen en die van schedel of romp ligt echter in de mogelijk heid, het eindresultaat door chirurgische tusschenkomst te beïn vloeden. De oorlog van 1914-1918 heeft geleerd, dat vooral het verleenen van eerste hulp bij kwetsuren van de ledematen van groot belang is voor het uiteindelijk herstel. Helaas kan dit niet worden gezegd ten aanzien van de andere groep van verwondingen b Naar een voordracht, gehouden tijdens een militair-geneeskundige conferentie in het militair hospitaal te Tjimahi. 362

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 62