(die van hoofd en romp), een feit dat wij gemakkelijk kunnen begrijpen op grond van de omstandigheid dat getroffen hersenen, longen, enz., nu eenmaal niet of moeilijk voor genezing vatbaar zijn, in tegenstelling tot spieren en beenderen. De verwondingen van de ledematen leiden in het algemeen tot den dood door shock1) en plaatselijke, gevolgd door algemeene infectie en zijn dus niet als onmiddellijk levensgevaarlijk te beschouwen; de letsels van hoofd en romp daarentegen wèl. Een tweede, zeer belangrijke reden, welke de verwondingen van de ledematen, en speciaal de beenbreuken, voor den oorlogs chirurg van zoo groot belang doet zijn, is haar veelvuldigheid. Volgens de statistieken van den oorlog van 19141918 betroffen niet minder dan 64 van alle verwondingen letsels aan de ledematen. Hiervan bestond aan de armen 37 aan de beenen 29 uit fracturen. Naar de opgaven van Franz waren 19 van alle verwondingen schotfracturen van de ledematen hiertegen over stonden 14 hoofd- en 15 rompletsels. Wanneer van de laatste slechts die van de hersenen en de ingewanden van borst en buik worden gerekend, staan tegenover die 19 schotfracturen slechts 4.3 van de laatstbedoelde verwondingen, dus een verschil van bijna het viervoudige Bedenkt men verder, dat de kans op genezing van schotfracturen veel gunstiger is dan van hoofd-, borst- en buikverwondingen de sterfte als gevolg van de eerste bedroeg bij de gealliëerden na de invoering van de Thomas- spalk ten slotte 12.3 die van de laatste 40 a 50 dan kan de juistheid van de hiervoor genoemde stelling wel door niemand worden in twijfel getrokken. Men kan zeggen, dat de zoojuist bedoelde gunstige beïnvloeding van de genezing van breuken der lange pijpbeenderen tijdens den oorlog van 1914—1918 min of meer plotseling tot stand is gekomen en wel door de consequente toepassing aan gealliëerde zijde van het beginsel van immobïlisatie door tractie en contra-tractie. Deze vorm van immobilisatie bleek de eenige doeltreffende te zijn, nadat men meer dan een eeuw lang tevergeefs had gezocht naar een methode, welke de vervolmaking moest zijn van het reeds door Larrey geïntroduceerde beginsel. Of Larrey echter met zijn hardwordende stroospalken (hij gebruikte hiervoor eiwit, dat tusschen en over het stroo tot coagulatie werd gebracht) goede resultaten heeft bereikt, valt te bezien, want later paste hij weer de primaire amputatie toe, evenals Dupuytren en Pirogow. Het beginsel van immobilisatie werd in de tweede helft van de vorige eeuw reeds door de meeste chirurgen toegepast, doch eenerzijds waren de methoden in onze oogen gebrekkig en anderzijds had men nog niet het inzicht, dat de onbeweeglijkheid van de breuk- Zie voor de verklaring van enkele gebruikte medische vaktermen aan het slot van dit artikel. 363

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 63