De invoering van de Thomas-splint als extensie-apparaat te velde bleek een volkomen succes te zijn het sterftecijfer daalde al spoedig tot ongeveer 20 en na langere ervaring tot 13 In hoeverre deze belangrijke daling aan het gebruik van de Tho mas-spalk alléén moet worden toegeschreven, valt moeilijk te zeggen. Immers, ook in de wondbehandeling hadden nieuwe methoden haar intrede gedaan, en wel in het bijzonder de „pri maire wondexcisie" (in 1898 reeds door Friedrich uitgewerkt) en het begrip „kritieke tijd". De hieraan te danken vermindering van infecties heeft zonder twijfel eveneens een gunstigen invloed gehad op het aantal doodelijk verloopende gevallen van gecompli ceerde fracturen. De wondexcisie binnen 68 uur was evenwel een methode, welke zich in den vorigen oorlog slechts geleidelijk ontwikkelde, terwijl voor de invoering van de Thomas-spalk, zooals gezegd, een bepaald tijdstip kan worden aangewezen, nl. het voorjaar van 1916. Onmiddellijk dgarna kon de genoemde groote verbetering worden geconstateerd. Daar voorts alle schrij vers het erover eens zijn, dat de daling van de sterfte aan de invoering van de Thomas-splint moet worden toegeschreven, mag het oorzakelijk verband wel als vaststaand worden beschouwd. Wij moeten dan ook aannemen, dat het sterftecijfer van 40 50 de uitkomst is van een „gecorrigeerde" statistiek, terwijl het cijfer van Gray (90 naar alle waarschijnlijkheid de sterfte aangeeft met inbegrip van de gevallen, welker onmiddellijke doodsoorzaak de infectie was. De Thomas-splint werkt als volgt. Het proximale einde, de gewatteerde bekkenring, steunt tegen het schaambeen en den zitbeenknobbel. Distaal wordt aan den voet tractie uitgeoefend door middel van een enkelmanchet, die over den schoen heen wordt aangebracht, dan wel door gebruikmaking van een „schoen ijzer" J)Aldus worden de breukstukken geëxtendeerd, waardoor tegelijk repositie en retentie kan worden verkregen. De practijk wees uit, dat hiermede de pijn volkomen kon worden bestreden en dat de gevreesde shock practisch als tot het verleden te behooren kon worden beschouwd. De toestand, waarin de patiën ten in de grootere geneeskundige eenheden aankwamen, was dermate gunstig, dat het chirurgisch ingrijpen zonder bezwaar kon plaats hebben. Een tweede, even belangrijk voordeel van de volkomen immo- bilisatie is, dat de infectie hierbij wordt gereduceerd, doordat de resorptie van toxinen erdoor wordt verminderd. De Franschen drukten dit aldus uit„immobilisatie is het beste antiphlogis- ticum". De ervaringen waren op dit punt na de invoering van de Thomas-spalk onverdeeld gunstig. 366 b Zie voor uitgebreide beschrijving het artikel van Eckhardt in het I.M.T. 1935 nr. 4.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 66