Van belang is het nog, mede te deelen dat de gealliëerden terecht niet alleen groote waarde toekenden aan de immobilisatie vóór het transport naar achteren. Van groot belang achtten zij ook de andere maatregelen ter voorkoming van shock, waarvan als voornaamste zijn te noemen het angstvallig waken tegen afkoeling en de zorg voor het zoo weinig mogelijk bewegen van het getroffen been vóór het aanleggen van de spalk. Het lidmaat werd over de kleeren heen gespalkt en wondverbanden werden niet aange legd voordat de immobilisatie een feit was. Het transport had plaats op draagbaren, welke aan het voeten einde waren voorzien van een z.g. „suspension bar", een recht hoekig apparaat van ijzeren staven, waaraan de spalk distaal werd opgehangen, zoodat de patiënt werd vervoerd met gebogen heup (afb. 3). Een verdere verbetering, die later werd toegepast, was dat onder de knie door een zwachtel werd gevoerd, welke werd bevestigd aan een naar boven gerichte, rechthoekig, gebogen staaf, die los op de lengtestaven werd aangebracht, het z.g. ophangijzer. Beide maatregelen berustten op het principe, dat spierspanningen en daarmede pijn en shock, worden gereduceerd bij de ligging met gebogen heup en knie (principe van Zuppinger). Wij komen hier straks nog op terug, maar hier mag er al dadelijk de aandacht op worden gevestigd, dat deze beide extra onderdeelen nu niet bepaald een vereenvoudiging van de spalk beteekenen. In het algemeen en zéker geldt dit voor geneeskundig materieel, dat onder de moeilijkste omstandigheden moet worden gebezigd is de bruikbaarheid van een instrument omgekeerd evenredig met de samengesteldheid van zijn constructie In den geschetsten vorm werd de Thomas-splint tot het einde van den oorlog gebruikt en de doelmatigheid van het apparaat is in de jaren na den oorlog algemeen erkend. Duitsche schrijvers hebben volmondig toegegeven, dat hun tegenstanders hen op het punt van de fractuurbehandeling verre de baas zijn geweest In de militair-medische literatuur van vele landen is de toepassing van de Thomas-splint algemeen gepropageerd en het behoeft geen betoog, dat verschillende veranderingen en verbeteringen werden voorgesteld en uitgevoerd. Het zeer groote aantal modificaties van de Thomas-splint heeft echter geen oplossing gebracht ten aanzien van de vele nadeelen, welke zij vertoont (zie onder), getuige o.a. dat de eerste behandeling van beenfracturen in oorlogstijd door middel van transport-apparaten het eerste vraag punt was, waaromtrent zou worden gerapporteerd tijdens het Xlde Internationale Congres voor militaire geneeskunde en pharmacie, dat dit jaar in Zwitserland zou worden gehouden. De afbeeldingen 4 t/m 8 toonen enkele van deze modificaties. Een afzonderlijke bespreking van deze spalken blijve hier achter wege belangrijke onderlinge principieele verschillen vertoonen zij niet. 367

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 67