behoorlijk en zorgvuldig moet worden gewatteerd, is al een omstandigheid, die aan den eenvoud van het gebruik afbreuk doet. In de tweede plaats is men het er algemeen over eens, dat de druk van den ring, vooral tegen het schaambeen, voor den patiënt zeer onaangenaam is. Verder was het reeds in den oorlog van 19141918 bekend, dat de ring dikwijls speciaal bij tenger gebouwde en magere personen van zijn plaats schoof, hetgeen men dan trachtte te voorkomen door lateraal een zwachtelrol onder den ring te schuiven (zie afb. 3, nr. 10)Dan is er het zeer belang rijke nadeel dat, wil men de spierspanningen reduceeren door buiging in de gewrichten, men hiervoor losse onderdeelen noodig heeft, nl. een ophangijzer en een steunijzer, c.q. een „suspension bar". Voorts heeft de Thomas-splint het groote bezwaar, dat zij niet vast aan den brancard kan worden bevestigd, tenzij weer wordt gebruik gemaakt van de „suspension bar", die wij bij ons materieel niet kennen. Hierdoor is het gespalkte been tijdens het transport beweeglijk en door de kleine veranderingen in ligging, die daarbij optreden, hebben spierspanningen en -ontspanningen plaats, welke weer bewegingen van de breukstukken ten opzichte van elkaar mogelijk maken. De oppervlakkige gevolgtrekking, dat het been mèt de spalk bij voldoende tractie één geheel vormt, is dus niet juist. Hiermee stemt overeen, dat de ervaringen met de Thomas-splint in den vorigen oorlog opgedaan, o.m. waren, dat de banden tusschen den voet en het distale einde van de spalk, voortdurend moesten worden gecontroleerd, omdat de spanning erin was opgeheven. Ten slotte is het goed aanleggen van de Thomas-splint geen eenvoudig werk. De Engelschen eischten hiervoor een dokter en twee helpers (het Nederlandsche voor schrift verlangt de aanwezigheid van drie helpers Zij pasten bovendien een voorschrift toe, bestaande uit 12 punten, welke in volgorde de handgrepen voor de juiste aanlegging bevatten. Hoewel de toepassing van deze „Thomas splint drill" natuurlijk haar goede zijde had, nl. vlug en doeltreffend werken, heeft zij het nadeel, dat het vereischte „teamwork" zonder een grondige voorbereiding niet kan worden bereikt. In de juiste opeenvolging en uitvoering van de verschillende handgrepen kan geen fout worden gemaakt zonder dat den patiënt nadeel wordt berokkend. De door Elsbach geconstrueerde spalk heeft geen van deze nadeelen. De bekkenring is vervallen, dus alle narigheden van druk tegen het schaambeen met de hierdoor veroorzaakte pijn, het van zijn plaats geraken door wijdte van den ring, het watteeren, zijn omzeild. Alle contra-druk wordt verkregen doordat het proxi- male einde (desnoods voorzien van een wattenkussentje) tegen den zitbeenknobbel rust en dit is voldoende, omdat door de op heffing van alle spierspanningen (buiging in heup en knie) geen vrees behoeft te bestaan, dat de patiënt zal trachten, den druk door beweging van zijn bekken op te heffen. Integendeel, hij zal 369

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 69