maken, dan wel tegen zich reeds tot eenheden verzameld heb bende parachutisten snel voldoende troepen te kunnen aantrekken. De normaal voor de civiele departementen door het leger te verrichten wacht- en transportdiensten werden zooveel mogelijk teruggebracht m.h.o. op de zware belasting van de troepen, voortspruitend uit de door den oorlogstoestand geboden extra wacht- en bewakingsdiensten. De verschillende burgerdiensten verleenden hierbij alle medewerking. b. Buitengewesten. Wat de buitengewesten betreft, hebben zich in het afgeloopen jaar slechts enkele gevallen van militairen bijstand voorgedaan. Den 26en Augustus rukte één brigade van het detachement te Moeara Siberoet (Mentawei-eilanden, Sumatra's Westkust) uit onder commando van den detachementscommandant voor het op vatten van den moordenaar Aman Taigalambara, die het gerucht had verspreid dat de militairen hem niet durfden te overmees teren de gevangenneming verliep vlot. Verder moest op Nieuw-Guinea militair worden opgetreden. In December werd een patrouille van Tanah Merah uitgezonden naar de Golobnederzetting voor het opvatten van de (bekende) daders van de den laatsten tijd in het Digoelsche gepleegde moorden. De patrouille vond de nederzetting verlatenslechts trof zij in een afgebrand huis verkoolde menschenbeenderen en bloedsporen aan. De stam bleek naar de Dogojobnederzetting te zijn uitgeweken. Toen de derwaarts oprukkende militairen in den rand van deze nederzetting aankwamen, werden zij bepijld. Op een open plek onder een huis bevonden zich 20 in oorlogstenue gekleede Papoea's met den pijl op den gespannen boog. Vóór de patrouille gelegenheid kreeg tot actie, werd zij uit het struikgewas bepijld, waarop zij onmiddellijk het vuur opende, hetwelk zij staakte toen de bepijling ophield. Bij het doorzoeken van het terrein bleek, dat een twintigtal Papoea's was gedood. Verder werden nog aangetroffen de eigendommen der gesnelde personen, terwijl uit de oorlogsbeschildering en het voorzien zijn van een borst harnas der gevallenen bleek, dat men zich had voorbereid op ernstig verzet. Na evenvermelde actie keerde de rust in het Di goelsche weder terug. Buiten deze beide gevallen werd geen militaire bijstand ver leend. Vermelding verdient nog, dat door het onttrekken van de af- deeling Bengkalis aan de Residentie Sumatra's Oostkust van het Gouvernement Sumatra en voegen bij de Residentie Riouw van genoemd Gouvernement, welke wijziging met ingang van 1 Januari 1941 tot uitvoering is gekomen, met ingang van dien datum het detachement Siak-Sri-Indrapoera is overgegaan van 310

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 6