dit wel uit zijn hoofd laten, want een dergelijke poging zal dadelijk worden gestraft met pijn, omdat nu de immobilisatie is opge heven de breukstukken over elkaar gaan schuiven. Bovendien is aan de spalk een riem aangebracht, welke over een laagje watten om het bovenbeen wordt dichtgegespt. In de tweede plaats vormt de spalk met de draagbaar één geheel en van de zoojuist genoemde bezwaren van de los liggende Thomas-splint heeft men dus geen last. Ten slotte is de wijze van aanleggen eenvoudig, althans veel minder ingewikkeld dan die van de Thomas-splint. Bij een goede training van het hospitaalpersoneel kan de hulp van een arts o.i. desnoods worden gemist. Het belangrijkste is naar onze meening dat den menschen goed wordt bijgebracht, waar de zitbeenknobbel zit en hoe dit bot tegen het proximale uiteinde van de spalk moet komen te rusten. Voor wat het stellen van de indicatie betreft, nl. het vaststellen of er al of niet een fractuur bestaat, is de afwezigheid van een arts in de practijk van gering belang te achten, niet omdat dit aan het hospitaal- personeel zou kunnen worden overgelaten, doch omdat het er weinig toe doet of het bot wél of niet gebroken is. Immers, bij verdenking op het bestaan van een fractuur, terwijl in werkelijk heid slechts weeke deelen zijn verwond, is het eveneens van waarde dat het been in den stand van Zuppinger wordt geïmmo biliseerd. Resumeerend is de verdienste van de Elsbach-spalk deze, dat wij hiermee de beschikking hebben over een gemakkelijk te hanteeren apparaat voor een doelmatige eerste-hulpverleening bij beenfracturen, dat berekend is op transport zonder schade voor den patiënt, en dat aan alle eischen voldoet, die de chirurgische grondregels aan de behandeling van deze aandoeningen stellen. De oorspronkelijke bedoeling van Elsbach is geweest, een apparaat te construeeren dat geschikt was voor het spalken van fracturen zoowel van het been als van den bovenarm (zie I.M.T. 1939 nr. 8 en 1940 nr. 8). Hiervoor was uitneembaarheid nood zakelijk. Redenen van practischen aard, nl. doorvoering van het beginsel dat een zoo eenvoudig mogelijk apparaat gewenscht was, alsmede de overweging, dat het bezit van een spalk voor den bovenarm niet zoo urgent was, omdat immobilisatie van fracturen hiervan op bevredigende wijze kan worden verkregen met eenvoudige Kramer-spalken of geïmproviseerde spalk verbanden (zie boven), hebben ertoe geleid, van deze uitneembaarheid af te zien en een spalk te construeeren, uitsluitend bestemd voor frac turen van het been. Trouwens, de dubbele gebruiksmogelijkheid van de oorspronkelijke spalk is in de practijk niet goed uitvoerbaar gebleken, daar het proximale uiteinde bij toepassing als beenspalk vast aan de lengtestaven moet zijn bevestigd en bij gebruik als abductiespalk voor den arm scharnierend, ten einde druk van de bevestigingspin tegen den zijdelingschen borstwand te voor- 370

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 72