komen. Bovendien moet het ver uitsteken van de lengtestaven als een groot ongemak worden beschouwd, vooral voor het gebruik te velde (zie afbeeldingen 3 en 4 naast blz. 753 in I.M.T. 1940 nr. 8) Toen het bezit van een spalk „a double usage" niet noodzakelijk en ongewenscht bleek, konden enkele constructiewijzigingen in overweging worden genomen. Aan de samenwerking met een technicus, nl. den heer Kerner van de Kero-fabrieken, is het te danken, dat van de minder goed gebleken bevestiging door middel van dwarsbuizen (zie de afbeeldingen 11 en 12 bij het artikel nr. 6 in I.M.T. 1940 nr. 8) kon worden afgestapt. De dwarsbuizen kunnen nl. gemakkelijk losschieten wanneer de zijbuizen van de draagbaar door het gewicht van den patiënt eenigszins naar elkaar toe worden bewogen en bovendien zijn zij voor hem zeer hinderlijk omdat het niet gespalkte been er overheen komt te liggen. Een principieel voordeel is het daarenboven, dat door het vervallen van de dwarsbuizen de spalk geen enkel los onderdeel heeft, behalve dan de slobkous, welke echter gemakkelijk aan de spalk kan worden bevestigd en desnoods (bij zoekraken) kan worden geïmproviseerd met zwachtels of andere middelen. Bij zonder handig en eenvoudig zijn de bevestiging van de spalk aan de distale dwarsbuis der draagbaar door middel van een „gekegd" ijzeren staafje en de extensie-inrichting, welke bestaat uit een telescopische schroefconstructie. Het gespalkte been rust op een onderlaag, welke tusschen de beide lengtestaven wordt uitgespannen (beenlade). Hiervoor zal in den regel een beenwindsel van den patiënt kunnen worden gebruikt (het gevaar van afkoeling hierdoor moet in ons klimaat gering worden geacht). "Voor patiënten, die beenkappen dragen, kunnen zwachtels worden gebezigd of desnoods de puttees van het hospitaalpersoneel. Eenvoudiger zal het misschien zijn, aan elk exemplaar een beenwindsel te bevestigen2). Als nadeel van de Elsbach-spalk moet worden genoemd, dat zij aan het voeteneinde van de draagbaar een weinig uitsteekt. Eenigszins corpulente ziekendragers kunnen hiervan last onder vinden, doch in de practijk valt dit mee. Daar de spalk een optimale lengte heeft (bij verplaatsing in de richting van het hoofdeinde op de draagbaar, zou het hoofd van den patiënt uit steken), moet dit, overigens geringe, bezwaar worden geaccep teerd. Bij het dragen door twee dragers aan het voeteneinde vervalt het nadeel geheel. 371 x) De geneeskundige diensten van het Engelsche en Amerikaansche leger beschikken bij hun materieel over speciale arm-spalken, in den zin van de Thomas-splint (afb. 11). De urgentie van het bezit van een dergelijk apparaat bij den M.G.D. lijkt ons niet bijzonder groot. 2) Vernomen werd, dat de Elsbach-spalk bij het leger zal worden inge voerd en dat met den aanmaak reeds een aanvang is gemaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 77