Een korte gebruikshandleiding voor de Elsbach-spalk (afb. 12) moge hier volgen. Wij willen thans onder het oog zien, hoe te velde van de spalk moet worden gebruik gemaakt. In het voorgaande hebben wij er reeds op gewezen, dat de beste hulp is snelle hulp, m.a.w. zoo spoedig mogelijk na het ontstaan van de verwonding moet immo- bilisatie plaats hebben en daarna dient de patiënt met zoo groot mogelijke snelheid naar de hoofdverbandplaats c.q. het veldhos pitaal te worden vervoerd. Elsbach's voorstel, aan elk lid der verbandploegen een draagbaar en twee spalken mede te geven, welke dan, vanwege het gewicht, van duraluminium zouden moeten zijn vervaardigd (I.M.T. 1940 nr. 8, blz. 752 e.v.), is onvereenigbaar met de taak die de verbandploegen hebben te verrichten. De het meest voor de hand liggende oplossing is, de spalken zooveel mogelijk door de trausportploegen van de hulpverbandplaatsen uit te doen medevoeren en reeds aan te leggen in gewondennesten; is dit niet mogelijk, dan heeft het aanleggen plaats op de hulp verbandplaatsen zelve. Tijdens het vervoer van de gewonden naar de gewondennesten, c.q. de hulpverbandplaatsen, moet dan worden gebruik gemaakt van geïmproviseerde spalkverbanden. De oorlogs omstandigheden zullen waarschijnlijk toepassing van het ideaal, waarnaar wordt gestreefd, vaak verhinderen. Wij zullen o.i. tevreden kunnen zijn wanneer zal blijken, dat het aanleggen van de spalken grootendeels in de gewondennesten kan geschieden. Aan Engelsche zijde werd de spalk in den vorigen oorlog onder „rustige" gevechtsverhoudingen aangelegd in de loopgraven en in de „regimental aid posts" (te vergelijken met onze hulpverband plaatsen). Onder slechtere tactische omstandigheden en bij groote aantallen gewonden geschiedde het in de „advanced dressing 372 Het omgebogen uiteinde van den bovensten scharnierenden beugel aan het distale uiteinde der spalk wordt om de dwarsbuis van het voeteneinde der draagbaar gebracht, waarna de onderste beugel tegen den bovensten wordt vastgezet met de middelste vleugelmoer. De beide andere moeren worden vast aangedraaid (afb. 13). Hierna wordt de linnen band aan het proximale einde der spalk om de draagbaar heen geslagen en aan de onder zijde vastgegespt. De spalk zit nu vast op de draagbaar. Vervolgens wordt de beenlade gemaakt door een beenwindsel (of een zwachtel) met groote slagen om de lengtestaven der spalk heen aan te brengen (afb. 14). De patiënt wordt nu, nadat de slobkous om den schoen is aangebracht, onder de noodige voorzorgen voor de fractuur, op de draagbaar gelegd met het te spalken been op de beenlade (bij patiënten met lange beenen verdient het aanbeveling, onder de knie een kussentje van watten of iets dergelijks te maken). Onder flinke tractie, met beide handen door één man aan den schoen van den patiënt uitgeoefend, brengt een tweede het kettinkje onder de slobkous door en bevestigt dit, zoo strak mogelijk aan getrokken, aan het open haakje van de extensie-inrichting. Terwijl de tractie met de handen blijft bestaan, wordt ten slotte de schroef aangedraaid totdat voldoende rekking is verkregen (afb. 15). Ten einde een betere fixatie van het geheele been te verkrijgen verdient het aanbeveling, een zwachtel of beenwindsel om been plus spalk te winden na opvulling met watten (of anderszins) aan de zijkanten van het been.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 78