stations", d.z. kleine geneeskundige eenheden op ongeveer 2 km achter het front, welke wij in onze organisatie niet kennen. Of kan worden voldaan aan de tweede belangrijke voorwaarde, die van snellen afvoer, is in hooge mate afhankelijk van de tactische omstandigheden. Wanneer de afvoer niet te veel moeilijk heden ondervindt, is het mogelijk dat vele patiënten binnen den kritieken tijd de hoofdverbandplaats bereiken en het zal afhangen van de urgentie der gevallen, of dadelijk doorvoer naar het veldhospitaal plaats heeft of niet. Een gelukkige omstandigheid voor de kans op herstel van de oorlogsverwondingen, welke hier terloops mag worden genoemd, is, dat vermoedelijk zal blijken dat de kritieke tijd dank zij de moderne chemotherapie als het ware is verlengd. De gunstige berichten in de recente Engelsche literatuur doen hopen, dat de ervaring van den huidigen oorlog zal zijn, dat bij een goede inwendige en locale toepassing van sulfanilamidpreparaten, de operatieve wondreiniging nog kan plaats hebben bij patiënten, die veel later dan na 8 uren binnen komen. Een beschouwing over de wondbehandeling valt buiten het kader van dit artikel, maar wij gaan er even op in om te bespreken, hoe in de grootere geneeskundige eenheden met de gewonden met arm- of beenbreuken moet worden gehandeld. Dit in verband met de vraag, of de behandelingsmethode met het gesloten gips verband, welke zich sinds den Spaanschen burgeroorlog in een zoo groote belangstelling heeft mogen verheugen, wellicht moet worden aangepast aan de kwestie, die ons thans bezig houdtde vroegtijdige immobilisatie van gewonde ledematen. Het antwoord hierop moet o.i. ontkennend luiden, m.a.w. het gipsen op het slagveld dient niet plaats te hebben. De omstandigheden, waar onder de Engelsche chirurg Trueta tijdens de bombardementen van Barcelona zijn methode toepaste, waren niet die van het gevechtsveld. Dr. Ogilvie drukt dit in een artikel in „The Lancet" kernachtig uit„Trueta's patients were all wounded on his door step" deze drempel was die van zijn operatiekamer Hiermee is de spijker op zijn kop geslagen, want in dit verschil in étappe is de factor opgesloten, welke de primaire gipsbehandeling onge schikt doet zijn voor toepassing te velde. Immers, het aanleggen van het gipsverband wordt voorafgegaan door de wondexcisie (of juister operatieve wondreiniging vgl. het artikel van Red- dingius in het G.T. v. N.-I. 1940 nr. 48). En wel niemand zal tot deze chirurgische handeling willen overgaan in de voorste genees kundige eenheden. Bovendien doch het is eigenlijk overbodig dit te vermelden is met het ingipsen (en het drogen van het gipsverband) te veel tijd gemoeid het is specialistisch werk, het gaat onder primitieve omstandigheden met enorme moeilijkheden gepaard, enz., enz. Het gipsverband en de transportspalk hebben ieder hun duide- 373

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 79