lijk gescheiden indicatiegebiedhet eerste kantoepassing vinden in het veldhospitaal en in enkele gevallen op de hoofd- verbandplaats, de laatste is onontbeerlijk van het gewondennest, c.q. de hulpverbandplaats, af. De toepassing van extensietransport- spalken, en speciaal van de Elsbach-spalk, moet te velde van het grootste belang worden geacht. 374 GERAADPLEEGDE LITERATUUR (zie ook in den tekst). Official History of the War (Surgery, vol. II). Revue Int. de la Croix Rouge, Januari 1936. Leman, Étude sur les appareils de transport pour contention des fractures. Mil. Gen. Tijdschrift, April 1935. Göbel, Thomasspalk. Trueta, Treatment of War Wounds and Fractures. Franz, Lehrbuch der Kriegschirurgie. The Military Surgeon, October 1936. Mason, Orr-Treatment of Compound Fractures and the Fracture Problem in Time of War. idem, Mei 1940. Dueno, First Aid Appliances for the Ambulance Surgeon. Dubs, Die Feldchirurgie im Schweizerischen Gefechts-Sanitatsdienst. Handbeek voor den officier van gezondheid van het K.N.I.L. deel II hfdst. VIII. Journal of the R.A.M.C., Maart 1937. Monro, The Treatment of Fractures. The Lancet, 21 September 1940. Cohen and Schulenburg, Treatment of War Wounds of the Limbs, idem, 13 Juli 1940. Girdlestone, Closed Plaster Treatment of Infected Wounds, idem, 1940 vol. I nrs. XIII t/m XXII. Artikelenreeks „Treatment of Infected Wounds". Schw. Med. Wochenscbrift, 1935 nr. 28 en 1937 nrs. 32 en 46. Dubs Pfisterover de transportspalken van Derks en Dubs. La Presse Médicale, 18 October 1939. Mathieu, Le Traitement des fractures diaphysaires ouvertes par plaie de guerre dans les formations de l'avant. Der Deutsche Militararzt, April 1936. Wachsmuth, Zur Fixation der Extre- mitatenschiisse. Tournier Lasserve, Le Service de Santé aux Armées. VERKLARING VAN ENKELE MEDISCHE VAKTERMEN. Abductie beweging of stand van een lidmaat in de richting van de middellijn van het lichaam af. Antiphlogisticum middel, dat ontsteking tegengaat. Extensie strekking, rekking. Proximaal en distaal. Wanneer men de ligging van twee lichaamsdeelen ten opzichte van het midden van het lichaam (den romp) wil vergelijken, noemt men het deel dat hier het dichtst bij ligt proximaal, het andere distaal. Repositie van een beenbreuk het terugbrengen van de breukstukken in den goeden stand. Retentie het onderhouden van den goeden stand van de breukstukken. Shock ernstige storing van den algemeenen toestand van het organisme tengevolge van heftige geestelijke opwinding of lichamelijk geweld, welke niet zelden tot den dood voert. Syndroom groep van tot een bepaald ziektebeeld behoorende verschijn selen. Wondexcisie wondreiniging door het uitsnijden van de (geïnfecteerde) randen en bodem der wond. b Er is veel voor te zeggen, dit positiever te formuleeren o.a. spreken de ervaringen bij de evacuatie van de B.E.F. uit Duinkerken in dit opzicht voor zichzelf doch een bespreking van dit onderwerp valt buiten het kader van dit artikel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 80