Hoe het zij, het was en bleef een uiterst gewaagd plan. Het vereischte in de allereerste plaats verrassing, voorts afdoende misleiding van de Engelschen (weglokken van troepen naar n. en z) en ten slotte groote snelheid van uitvoering. En wat is hiervan terecht gekomen Niets. Wel dwingt het verloop van den opmarsch eerbied af, want 11 Januari van Hebron vertrokken (de meest achterwaarts gelegen onderdeelen)zijn de verschillende colonnes den 29sten nabij het kanaal gekomen (de hoofdaanvalsgroep bij Er Rigm). Aldus doorschreden zij de woestijn in 7 dagen, gemiddeld 30 km per dag afleggend. Maar dan is de verrassing reeds teloor gegaan de Britten hebben bereids een volledig inzicht in wat staat te gebeuren. De diversies worden zoo stuntelig uitgevoerd, dat zij nauwelijks een man van zijn plaats lokken. Ten slotte mislukt de hoofdaanval ook al omdat de troepen, die hem moesten uit voeren, in het geheel niet tegen hun taak blijken te zijn opge wassen. Djemal verkeerde in de vaste overtuiging, dat het geheim van zijn opmarsch volkomen bewaard was gebleven. Liman von San ders en Schwarte doen niet anders en voeren als bewijs aan, dat Turksche verkenners op den Aziatischen oever van het kanaal Engelsche officieren nabij Ismailia betrapten op een partijtje voetbal toen hun hoofdmacht zich op nog slechts 25 km afstand bevond. Dat klinkt wel heel aardig. Maar nu de feiten Op 30 December 1914 komt met den Engelschen kruiser Doris een door de Turken uit Syrië verdreven monnik aan, die in gnl. Maxwell's hoofdkwartier ondervraagd zegt dat een grootsch opgezette aanval aanstaande is. Wanneer men hem uitlacht, laat hij schriftelijk zijn verklaring opnemen „Vóór Maart 1915 zullen de Engelschen de Turken aan het kanaal ontmoeten". Nu begint men waarde te hechten aan zijn mededeelingen, dat hij in Decem ber in Jeruzalem en Damascus 20.000 a 25.000 goed uitgeruste Turken heeft zien voorbijtrekken naar Bir Seba. Ook karren, muildieren, kameelen, voorraden en ander materieel zouden daar worden verzameld. Tenslotte zouden zoowel de Pelgrimsweg en de Patriarchenweg zich voor een opmarsch leenen als de kust- route. Het is dus blijkbaar ernst. De Britten steken hun voelhorens verder uit en ontvangen in de eerste helft van Januari berichten, dat de Turken posten en vooruitgeschoven depóts hebben aan gelegd te Khan Junis, El Arish, El Audja en Kossaima. Een aanval is dus blijkbaar inderdaad op komst. Om in Egypte onrust te voorkomen en der tegenpartij den wind uit de zeilen te nemen, verschijnt op 11 Januari een mededeeling terzake in de Egyp tische pers. (D.i. op den dag van afmarsch der Turken De Engelsche en Fransche vliegtuigen strekken hun verken- 377

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 83