vastgesteld, dat de Turken niet aanvallen ten z. van Serapeum. Hij verzamelt de troepen van dat punt t/m Deversoir 2 cien. 2/10e Gurkha Rifles (post Deversoir), 2 cien. 92e Punjabis (post Serapeum) en 6 sien. 2e Rajputs (3 posten op den w. ka naaloever) en stelt dit samengeraapt geheel onder het bevel van den commandant van eerstgenoemd bataljon. Die steekt met het veer van Serapeum het kanaal over en zet te 8.40 een aanval in om de zich nog rond den post Toessoem bevindende Turken op te ruimen. De tegenaanval heeft aanvankelijk succesde vijand vlucht uit het geaccidenteerde terrein, waarin hij zich des nachts heeft vastgezet. Doch dan stuiten de Britsch-Indiërs plotseling op andere Turksche troepen, die uit n.o. richting oprukken. Wat is er geschied Von Kress, die over drie divisies beschikt, waarvan er nog slechts één is ingezet, besluit nog voor het aanbreken van den dag, nu de overgang bij nacht is mislukt, bij daglicht nogmaals een poging te wagen. Zij zal wederom en op hetzelfde punt worden uitgevoerd door de 25e Div., doch thans zal de 23e Div. steunen door het bruggehoofd bij Werf VI aan te vallen ten einde de Britten te binden. Deze actie slaagt slechts in artilleristisch opzicht en ook dan nog maar ten deele en verloopt als volgt. Onmiddellijk na het aanbreken van den dag werkt de infanterie van de 23e Div. zich vooruit, voorop een scherm van „tirailleurs", daarachter 65 R.I. rechts, 62 R.I. links en vervolgens in het midden 68 R.I. Het scherm weet het bruggehoofd te naderen tot op een 700 m, doch dan blijft de door de Requin onder vuur genomen aanvaller liggen tegenover den goed aangeleunden z.o. vleugel van het bruggehoofd. De Turksche infanterie doet verder geen enkele poging, de Britten inderdaad te binden of hun reserves weg te lokken, bijv. door 68 R.I. naar het n. te laten uitzwaaien. Het woord wordt nu gelaten aan de artillerie. Met één batterij nemen de Turken het bruggehoofd en het ten w. daarvan gelegen terrein onder vuur, met een andere de in het Timsah Meer buiten den vaargeul van het kanaal aangehouden koopvaardijschepen. Zoodra de Engelschen de stellingen van deze batterijen ongeveer hebben vastgesteld, richten hun bij Werf VI o. en w. van het kanaal opgestelde batterijen, de Requin en de Hardinge er hun vuur op. Vuur trekt vuur. Ook de Hardinge moet dit nu bemerken, spoedig tot haar schade, wanneer het Turksche 15 cm-geschut, den weg van den minsten weerstand volgend, het vuur opent en zich het eerst richt tegen den ongepantserden hulpkruiser. De schoten vallen steeds dichter bij te 8.15 wordt de voorste schoor steen weggeschoten, kort daarop de achterste van boven naar beneden gespleten, de stuurinrichting beschadigd, en den loods een been afgeschoten. Hij blijft echter op zijn post en laat de Hardinge te 8.45 opstoomen naar het Timsah Meerhet vuur van de Turksche batterij ligt immers zoo nauwkeurig dat een 383

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 89