licht is geworden, zien de Engelschen tot hun niet geringe verba zing, dat de Turken zijn heengegaan. Wij kunnen hier onmiddellijk aan toevoegen, dat von Kress wel degelijk heeft overwogen, dien dag nogmaals ten aanval te gaan en de 10e Div. in te zetten. Op de Kataïb el Kheil heeft hij in den na middag van den 3den de Britsche reserves zien verplaatsendit heeft hem van verdere plannen doen afzien. Ook moet dadelijk worden opgemerkt, dat de Engelschen geen enkele poging hebben gedaan, tot de vervolging over te gaan. Zij hebben zich bepaald tot het zuiveren van het terrein van achter gebleven zieken, gewonden, uitvallers en het door de Turken achtergelaten scherm, benevens het uitvoeren van verkenningen op vrij geringen afstand. En dat, terwijl zij toch beschikten over een brigade cavalerie en een korps kameelruiters, terwijl voorts hun Britsch-Indische infanterie, waarvan enkele bataljons geen schot hadden gelost, toch zeker even goed in de woestijn hadden kunnen optreden als de Turken. Het schijnt een raadsel, dat zij zich deze kans, de verslagen Turken door een tegenoffensief te vernietigen, hebben laten ontgaan, doch dit raadsel is spoedig opgelost wanneer men weet, dat Lord Kitchener gnl. Maxwell had gewaarschuwd, geen tegenslag te riskeeren omdat die een gevaarlijken terugslag op de houding van de bevolking zou hebben. Daarom is een tegen offensief, dat men wegens de moeilijkheden, welke een behoorlijke verpleging opleverde, reeds tijdens 's vijands opmarsch onder oogen had moeten zien, nooit in overweging genomen. En het is ook ter vermijding van een tegenslag geweest, dat een voor 6 Februari vast gestelde gewelddadige verkenning, van het bruggehoofd bij Werf VI uit door een troepenmacht van alle wapens, achterwege is ge bleven op een valsch spionnenbericht, dat de Turken belangrijke versterkingen wachtende waren. Het was niet mogelijk, dit bericht tijdig te verifieerende vliegtuigen, die tijdens den Turksche op marsch zulke goede diensten hadden bewezen, konden reeds in den strijd aan het kanaal niet meer de lucht inzij waren „óp gevlo gen". Het resultaat van den aanval Het scheepvaartverkeer door het kanaal is slechts op 3 Februari stilgelegd. En wat de wederzij dsche verliezen betreft, aan Britsche zijde waren zij gering 163 man (132 dooden, 130 militairen en 1 burger de loods van de Hardinge gewond). De Turken hebben nimmer betrouwbare cijfers genoemd het Britsche hoof dkwartier raamde hun verliezen op goede gronden op 2000 man, d.i. ±5% van de totale sterkte van de expedition- naire macht. Dat schijnt geen hoog percentage. Doch dan moet men bedenken, dat van evenbedoelde macht niet meer dan een goede helft werkelijk aan het kanaal heeft gevochten èn in het ver liescijfer niet zijn begrepen zij, die tijdens den terugtocht nog het leven lieten. Hun aantal is niet bekend. Wel, dat bij dien tocht ruim 50% van de kameelen in de woestijn is gebleven. 386

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 92