Strategisch bezien zijn dit tot op zekere hoogte vrij onbelangrijke details. Belangrijker was de ervaring, dat Sinaï wel degelijk door- schrijdbaar was gebleken voor een troepenmacht van behoor lijke sterkte. Waaruit volgde, dat het kanaal nog wel een zeer bruikbare hindernis vormde bij de verdediging van Egypte, maar zelf niet langer veilig was voor aanslagen. En dat was kwalijker. Immers, de groote beteekenis van het kanaal spruit niet voort uit zijn waarde als die hindernis, doch uit zijn onmisbaarheid voor de scheepvaart 1). Een gelukte aanslag op de „big ditch" zou en zal Engeland ook nu gevoelig treffen. Zoo'n aanslag moet men zich nu niet voorstellen in den vorm van een beschadiging van het ka naal zelf, doch van het tot zinken brengen van een schip in de vaargeul. Wat dit betreft is de toestand thans, hoewel de vijand veel verder weg is, veel gevaarlijkerwij denken daarbij aan het werpen van mijnen door vliegtuigen. Maar ook in 1915 was dat gevaar toch reeds van zoodanigen omvang gebleken, dat de En- gelschen er al vrij snel toe overgingen, hun voorste verdedigingslijn vooruit te schuiven. Telkenmale verder, waardoor op het laatst niet meer kon worden gesproken van verdediging door verdediging maar van verdediging door aanval. Terugkeer dus tot de opvatting van hen, die indachtig aan het oeroude „de aanval is de beste verdediging" reeds vóór den oorlog hadden betoogd, dat het Suezkanaal diende te worden beschermd door den tegenstander aan te grijpen. Die terugkeer ging langzaam omdat men zich niet sterk voelde en er dat mag niet over het hoofd worden gezien op het gebied van verpleging vrijwel onoverkomelijke moeilijk heden moesten worden overwonnen. Hoe staat het daar nu mede De motor heeft hier groote veran deringen gebracht. Het zou te ver voeren, daar diep op in te gaan. Genoeg zij het, vast te stellen dat een gemechaniseerd en gemoto riseerd leger van von Kress betere kansen zou hebben gehad. Maar 387 b Ter illustratie enkele (ronde) cijfers Door Suezkanaal Om de Kaap mijl dagen mijl dagen Engeland Britsch-Indië 7.000 18 10.000 25 Australië 10.000 25 12.000 31 Verre Oosten 10.000 25 13.000 33 In vredestijd spelen de doorvaartgelden een belangrijke rol zij bedragen 1.20 per ton „.hetgeen gelijk staat aan 6 dagen exploitatiekosten". Rekent men nu op een vaart van 300 mijl per dag (al de hier vermelde cijfers hebben betrekking op vrachtschepen), dus 2000 mijl in 6 dagen, dan zal het duidelijk zijn, waarom het verkeer van Engeland op Britsch-Indië en ■het Verre Oosten practisch geheel, dat op Australië en N. Zeeland voor 50% door het Suezkanaal gaat. In oorlogstijd spelen de kosten een ondergeschikte rol het gaat dan om den duur van de reizen. Zoo bezien, kan men voor elke 10 schepen die om de Kaap varen naar Britsch-Indië, Australië of het Verre Oosten, er resp. 14, 12 en 13 zenden door het Suezkanaal. Wij behoeven daaraan thans wel niets te voegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 93