Dit is merkwaardig, aangezien in de verslagen van de Goud Explo ratie Mij., die dit gebied eveneens heeft bezocht, veel aanraking met de bevolking wordt gemeld, zelfs met groepen ter sterkte van 20 man. Het geringe contact, dat nog werd verkregen, was vreed zaam. Ook dit is in tegenstelling met de ervaringen, in dit gebied opgedaan door het dekkingsdetachement van de genoemde maat schappij, waarbij de West-Digoel bekend stond als de „Kali djahat". In totaal werd slechts met 40 Papoea's aanraking verkregeneen enkele maal werden op grooten afstand eenige vrouwen en kinderen waargenomen. Met vorenvermelde 3 exploratietochten was het voornaamste met de exploratie beoogde doel het onderhouden en verstevigen van het reeds eerder door de Goud Exploratie Mij. met de bevolking in het stroomgebied van de Digoel verkregen contact bereikt. Den 17en October scheepte het exploratiedetachement zich in op G.S. „Albatros" den 27sten October debarkeerde het te Ambon. Het heeft talrijke waardevolle gegevens verzameld omtrent het karakter der rivieren, bodemgesteldheid, begroeiing, klimaat, bevolking, godsdienst, zeden en gewoonten, taal enz., welke in belangrijke mate zullen bijdragen tot het vervolledigen van de reeds opgedane kennis van het stroomgebied van de boven-Digoel- rivier. Opgemerkt wordt nog, dat exploratietochten als hiervoor beschreven hebben afgedaan. Zoodra, na terugkeer van normale toestanden, de exploratie van de vele nog onbekende gebieden op Nieuw-Guinea weder krachtig kan worden ter hand genomen, zal van moderne middelen (vliegtuig, radio) dienen te worden gebruik gemaakt, evenals zulks bij de Archbold-expeditie is ge schied. De hieraan verbonden voordeelen springen zoo in het oog, dat nadere aanduiding daarvan gevoeglijk achterwege kan blijven. NIEUWE MAATREGELEN, VAN BELANG VOOR DE HANDHAVING VAN ORDE EN RUST. In den loop van 1940 zijn eenige maatregelen genomen, welke weliswaar meer de beveiliging beoogen van het achterland tegen de in de moderne oorlogvoering gebruikelijke strijdmethoden parachutisten en 5de colonne doch uiteraard ook de handhaving van orde en rust ten goede komen. Militarisatie van de politie. In de eerste plaats verdient dan vermelding de voorbereiding van de militarisatie van de politie. Het hiermede beoogde doel is, voor de daarvoor geschikt geachte politiesoorten (veld- en stadspolitie) de mogelijkheid te openen, in bepaalde gevallen aan het leger bij de verdediging van het achterland daadwerkelijken steun te kunnen verleenen 313

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 9