8. NIEUWE SCHETSKAARTEN VAN NEDERLANDSCH- INDIË (I) door Dr. A. J. PANNEKOEK, Hoofd der Kartografische Afdeeling van den Topografischen Dienst. (Met twee platen achter in dit nummer). INLEIDING. De door den Topografischen Dienst uitgegeven kaarten omvat ten niet alleen de door den dienst zelf opgenomen topografische en verkenningskaarten, maar ook kaarten van het nog niet opge nomen gedeelte van den Archipel, de zg. schetskaarten. De gege vens hiervoor zijn afkomstig van de meest verschillende personen, zooals bestuursambtenaren, militairen, geologen, verkenners van bosch- en mijnwezen, zendelingen enz. en hebben een zeer ver schillende waarde. Hierbij kunnen zich wel nauwkeurig opge nomen routes bevinden, doch deze hebben dan het karakter van incidenteele metingen en omvatten slechts een strook aan weers zijden van de meetlijn en geen volledige kaart 2)Deze metingen moeten dus aangevuld worden met onnauwkeurige en soms in het geheel niet gemeten schetsmatige gegevens. Het behoort tot de taak van de Kartografische Afdeeling, dit heterogene materiaal te verwerken tot samenhangende kaarten. In den loop der jaren is bij den Topografischen Dienst gelei delijk verandering gekomen in de gedragslijn ten opzichte van de schetskaarten. Tot circa 1900 was de bemoeienis met het niet door den dienst zelf opgenomen gedeelte van den Archipel nog zeer beperkt. Meestal werden slechts van die gebieden, waar een verkenning van het leger had plaats gehad, schetsmatige kaarten uitgegeven, maar overigens werd het maken van schetskaarten grootendeels overgelaten aan degenen, die deze toen nog weinig bekende streken bezochten en hun resultaten in de meest ver schillende werken en periodieken publiceerden. 352 1) Door den schrijver bewerkte gelijknamige bijdrage van zijn hand in het „Jaarverslag van den Topografischen Dienst in Nederlandsch-Indië over 1939". 2) Kol. Ed. de Martonne omschrijft deze route-opnemingen aldus„Alors que la topographie de reconnaissance travaille en largeur, l'exploration chemine sur une route étroiteC'est que l'explorateurne choisit pas telle route pour la dessiner, il la dessine paree qu'il est amené a la suivre" (Cartographie coloniale blz. 101).

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 52