D. DE STRIJD IN DE LUCHT. In The Times, Trading and Engineering, November 1940, schreef de luchtvaart-correspondent onderstaand artikel over de Britsche vliegtuigindustrie, Britsche en Duitsche vliegtuigen, superioriteit boven het „Luftwaffe" 520 Een tank, die uit de rij aan het dansen gaat is een verloren tank. Een tank, die stil blijft staan is verloren. Een tank, die zonder dekking uit rijden gaat is een verloren tank. En evenzeer is verloren een tank, die als een soort gepantserde batterij optreedt. Gelijk gezegd hebben de Russen al deze fouten met een bewonderenswaar dige hardnekkigheid bedreven. Maar daarmede gaven zij zich op uiterst schadelijke wijze bloot. In een goed gedrild leger worden dergelijke bêtises niet gemaakt en daarmede vervallen de kansen van den alleen opereerenden tankjager. Ten slotte nog eene bijzonderheid, die de volgende maand in Egypte van belang kan worden en zulks in verband met de verzengende hitte, welke daar des zomers over de woestijn hangt. Toen de slag van Brunete geslagen werd, werd Castilië net door een warmtegolf geteisterd, zooals de Spanjaar den er nog geen hadden meegemaakt. Het gevolg was, dat niemand het langer dan een kwartier in een dichte tank uit kon houden. In het heetste van het gevecht ging het deksel vaak op, en kroop de bemanning er uit wijl zij den snellen dood door een kogel boven langzame verstikking scheen te verkiezen. Onlangs had de schrijver de gelegenheid een bezoek te brengen aan een van de gebouwen, waarheen de boven Engeland neergeschoten D. vlieg machines worden vervoerd. Hier is een staf van deskundigen ononderbroken bezig, met de grootste nauwkeurigheid ieder deel te onderzoeken. Daar zijn deskundigen voor machines, radio, metalen, bommen, munitie, bewapening en alle andere deelen, welke te zamen een modernen bw. of een modern gv.vlg. vormen. Het bezoek was een ware openbaring. Het toonde aan, dat de Duitschers de politiek, die t.o.v. de minder machtige luchtmachten van Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk tot zulke successen leidde, geheel hadden herzien. Als gevolg van de ervaring, die hun menschen en materiaal in den Spaanschen burgeroorlog hadden opgedaan, waren de autoriteiten van het Luftwaffe kennelijk tot de slotsom gekomen, dat hun bws. niet krachtig be hoefden te worden gepantserd, mits zij slechts snel genoeg waren. Daarom vervaardigden zij bws. van middelmatige afmetingen, die inderdaad een zeer groote snelheid konden ontwikkelen. Klaarblijkelijk hadden zij ook de conclusie getrokken, dat de bewapening van een gv.vlg. een tweede rangs aangelegenheid was, op voorwaarde dat het toestel een groote snelheid en neerslaande kracht bezat. Dus bouwden zij de zeer snelvliegende Messer- schmitts, uitgerust met een machtig kanon en het normale type mitrailleurs. Zij hadden echter niet gerekend op de geweldige, van acht machine geweren voorziene, gv.vlgn. der R.A.F., de Spitfires en de Hurricanes. Tot hun schrik ontdekten zij, dat hun bws., ofschoon heel snel, niet konden ontkomen aan de greep der Br. gv.vlgn. en, onvoldoend bewapend, gemak kelijk konden worden neergeschoten. Hetzelfde gebeurde met hun gv.vlgn. Die waren inderdaad zeer snel, maar zij bezaten niet de manoeuvrekracht der Br. tegenstanders en waren niet in staat, de Spitfires en Hurricanes bui ten het schootsveld der machinegeweren doch binnen dat van hun kanon nen te houden. Ofschoon die kanonnen zeer groote uitwerking hadden zoo ze doel troffen, schoten ze met een snelheid, die in geen enkel opzicht was te vergelijken met dit van de Br. mitrailleurs, en omdat de Br. toestellen vaak groote snelheden konden ontwikkelen, barstten hun granaten heel on-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 100