521 schuldig in de lucht. De gv.vlgn. der Duitschers begonnen in dezelfde ver houding verliezen te lijden als hun bws. Verscheidene maanden waren noodig om het opperbevel der Duitsche luchtmacht deze les te leeren. Toen bemerkten de Duitschers dat, wilden hun verliezen verminderen, zij genoodzaakt waren, hun bws. en gv.vlgn. te pantseren. Lichte pantsering werd gebruikt, maar dat veranderde het verliespercentage niet. Dus moest steeds zwaardere pantsering worden ge bruikt. Dit toegevoegde gewicht zou ernstige gevolgen hebben voor de snelheid van hun vliegtuigen, tenzij de motoren krachtiger zouden worden gemaakt. Grootere en krachtigere motoren werden langzamerhand gebruikt met het gevolg, dat de deskundigen van het Luchtvaart Ministerie na nauw keurig onderzoek van de neergeschoten toestellen nu van meening zijn, dat zoowel de gv.vlgn. als de bws., in het bijzonder de Messerschmitts, het hoogte punt van hun ontwikkeling hebben bereikt. Wil nog iets beters worden verkregen en er is alle reden om aan te nemen, dat dit zal moeten, want Duitschland lijdt nog steeds zware verliezen door onze gv.vlgn. dan zullen nieuwe typen in het veld moeten worden gebracht. Aan den anderen kant hebben de van acht mitrailleurs voorziene gv.vlgn. der R.A.F. bewezen, in staat te zijn aan alle hun gestelde eischen te voldoen. Zelfs bij de verbeterde bescherming der vijandelijke bws. en gv.vlgn. zijn zij voortgegaan met voldoende tol te eischen van hun tegenstanders en wat meer is, zij waren in staat, alle Duitsche typen gelijk te behandelen. Duitschland is reeds bezig een aantal nieuwe typen te produceeren, zoowel bws. als gv.vlgn., maar dat doen wij ook. En er is alle reden om aan te nemen, dat zoowel op het gebied van bws. als dat van gv.vlgn. onze nieuwe typen voort zullen gaan, hun meerderheid te bewijzen, die is toe te schrijven zoowel aan superioriteit in ontwerp als aan de hooge ont wikkeling der Br. wijze van uitvoering. De D. vliegtuigmotoren zijn zeer interessant. Zij zijn goed ontworpen, doelmatig en goed geconstrueerd. Over het algemeen zijn de gebruikte me talen goed, maar wanneer zij onder de microscoop worden onderzocht, ont dekken deskundigen zwakke teekenen van micro-poreusheid in de gietsels. Deze zijn steeds aansprakelijk voor scheuren en storingen, ofschoon moet worden toegegeven, dat die tot nu toe nog niet zijn vastgesteld. Het grootste verschil tusschen Br. en D. motoren is, dat terwijl wij voortgaan met car burators te gebruiken, de Duitschers groote vorderingen hebben gemaakt in het gebruik van het systeem van brandstof-injectie. Iedere cylinder is uit gerust met een kleine meetpomp die de hoeveelheid brandstof, welke iedere cylinder noodig heeft, inspuit al naar gelang de kracht, die ervan wordt gevergd. De Br. industrie wist al heel lang, dat de Duitschers dit systeem gebruiken. Het is een uiterst interessante ontwikkeling, maar niettegenstaande alle soorten proefnemingen, die in dit land worden verricht, is het nog te vroeg om te beslissen of de voordeelen van dit systeem opwegen tegen de nadeelen. Een ander verschil tusschen de Br. en D. motoren is, dat de laatste betrekkelijk zwaar en langzaam zijn. Het laatste mag wellicht het slijten verlangzamen en ook economischer zijn in het gebruik van brandstof, maar dit voordeel wordt opgegeven door het grootere gewicht. De Duitschers hébben groote aandacht besteed aan den tijd, die noodig is om een motor te vervangen. Ik meen, dat zij beweren, dat die tijd voor sommige typen nog geen kwartier bedraagt, maar dit sluit waarschijnlijk niet den tijd in, noodig voor het vastzetten. De algemeene indruk van Br. deskundigen, die aan D. motoren hebben gewerkt is, dat ze, ofschoon buitengewoon goed gemaakt, alle de typisch D. fout bezitten, te ingewikkeld te zijn. Deze fout hangt blijkbaar samen met den aard der Duitschers zij kunnen een zaak niet eenvoudig, open en eerlijk beschouwen. Een ander voorbeeld van D. voorliefde voor te ver doorgevoerde nauw gezetheid is hun luchtvaart-radio. De toestellen zijn vol ingewikkeldheden

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 101